Interpretacja indywidualna z dnia 19 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4011.233.2022.2.JJ
IP-BOX
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 wrzesnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 października 2022 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019r. poz. 900 z późn. zm., dalej: „Ordynacja podatkowa”) wnoszę o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej następujących przepisów prawa podatkowego: art. 5a pkt 38-40, art. 30ca oraz art. 30cb ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2019r. poz. 1387 z późn. zm., dalej: „ustawa o PIT”). Jestem polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie działalności związanej z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki. Rozliczam się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podatek dochodowy rozliczam wg. zasad podatku liniowego 19%. Na podstawie umowy zawartej w dniu 23 grudnia 2015r. ze spółką (…) (dalej „Spółką”) w okresie od 01.01.2021r. do 31.12.2021r. świadczyłem usługi na rzecz Spółki polegające na wytworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu oprogramowania w sektorze energetycznym . Od dnia zawarcia umowy ze Spółką w sposób systematyczny świadczyłem usługi na rzecz Spółki, a prace podejmowane przeze mnie nie miały charakteru incydentalnego. W ramach umowy opracowywałem między innymi oprogramowanie w zakresie systemów rozliczeniowo – bilingowych obejmujących płatności elektroniczne jak i windykację, kontakt z klientem, zarządzanie odczytami licznikowymi. Tworzę kod źródłowy programów, z wykorzystaniem języków programowania oraz technologii takich jak Java, Hibernate, JUnit, Groovy, bazy danych Oracle, SQL, PL/SQL, HTML, Java Script, JSP, OUAF, Oracle Customer Care and Billing, Mercurial, SVN, Redmine, Web Services, SOAP. W ramach świadczonych usług, z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań programistycznych tworzyłem nowe oprogramowanie i ulepszałem oprogramowanie już istniejące, poprzez wprowadzenie innowacyjnych funkcji i narzędzi. Wynikiem prowadzonych prac badawczo-rozwojowych przykładowo jest polepszenie efektywności i dostępności oraz jakości gałęzi usług energetycznych w branży utility a także produktywności zespołów deweloperskich oraz poszerzenie jak i stworzenie nowych kanałów komunikacyjnych klientów jednej z największych spółek energetycznych, która obsługuje kilka milionów odbiorców energii elektrycznej i gazowej w Polsce. System działa w zintegrowanym środowisku wraz z kilkunastoma innymi systemami zewnętrznymi, komunikuje się z nimi w czasie rzeczywistym, wymieniając informacje. Główne zadanie systemu to kompleksowa obsługa rozliczeń klienta, umów, liczników, odczytów liczników, wstrzymań i wznowień energii oraz windykacja. Oprogramowanie mojego autorstwa powstało z wykorzystaniem najnowszych technologii i praktyk wytwarzania oprogramowania. Osobiście odpowiadałem za:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty