Postanowienie SN z dnia 11 sierpnia 2022 r., sygn. IV KO 93/22
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Andrzej Stępka
w sprawie M. K. i innych
po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu w dniu 11 sierpnia 2022 r.
wniosku Sądu Okręgowego w B. o przekazanie sprawy do rozpoznania innemu równorzędnemu sądowi w trybie art. 37 k.p.k. (sygn. akt III K […]),
na podstawie art. 37 k.p.k. a contrario
p o s t a n o w i ł
nie uwzględnić wniosku.
UZASADNIENIE
Postanowieniem z dnia 1 sierpnia 2022 r., sygn. akt III K […], Sąd Okręgowy w B. wystąpił w trybie art. 37 k.p.k. do Sądu Najwyższego z wnioskiem o przekazanie niniejszej sprawy innemu sądowi równorzędnemu – Sądowi Okręgowemu w K. lub w S. – z uwagi na dobro wymiaru sprawiedliwości.
Na uzasadnienie podniósł, że za takim przekazaniem przemawia kwestia „sprawności postępowania postrzeganej przez świadków, jako jego uczestników, na których, jako osobowych źródłach dowodowych, przekonanie o sprawie będzie kształtował Sąd i strony wraz z pełnomocnikami. Sprawność działań Sądu względem świadków, od ich wezwania do stawiennictwa, stawiennictwo, przesłuchanie i powrót do miejsca pobytu będzie kształtowała pozytywne postrzeganie wymiaru sprawiedliwości, jako nieutrudniającego zbyt codziennego życia. (…) sprawne i niezakłócone przesłuchanie świadków przyczynia się do sprawnego przeprowadzenia postępowania i zakończenia przewodu sądowego w rozsądnym terminie. Szczególnie, jeżeli świadków jest znaczna ilość, a ich dotarcie do Sądu jest kłopotliwe. Następnie wskazał Sąd, że do przesłuchania jest ponad 360 świadków mieszkających w różnych regionach kraju, skąd o wiele dogodniejszy dojazd będą mieć do Sądów Okręgowych w K. lub w S.. Dokonał Sąd precyzyjnych obliczeń tras dojazdów tychże świadków starając się wykazać, że przekazanie sprawy do w/w Sądów jest uzasadnione właśnie potrzebą zapewnienia sprawności postępowania. Zwrócił też Sąd uwagę, że obszerność i skomplikowany charakter sprawy „z pewnością będą powodowały konieczność przesłuchania świadków bezpośrednio, a nie za pośrednictwem przekazu wideo czy w drodze pomocy prawnej. Nie jest, bowiem możliwym takie ustalenie wideokonferecji, z różnymi Sądami, by przesłuchać jak największą ilość świadków podczas jednego dnia rozprawy. Jest to kolejny argument przemawiający za koniecznością przekazania sprawy innemu sądowi”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty