Postanowienie SN z dnia 9 lutego 2022 r., sygn. II PSK 286/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Bohdan Bieniek
w sprawie z powództwa P. W.
przeciwko P. Spółce Akcyjnej z siedzibą w W.
o odszkodowanie,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 9 lutego 2022 r.,
skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w […]
z dnia 5 listopada 2020 r., sygn. akt III APa […],
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. zasądza od powoda na rzecz pozwanego kwotę 4.050 (cztery tysiące pięćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
UZASADNIENIE
Sąd Apelacyjny w (…), wyrokiem z dnia 5 listopada 2020 r., oddalił apelację P. W. od wyroku Sądu Okręgowego w G. z dnia 25 listopada 2019 r., mocą którego oddalono jego powództwo o zapłatę odszkodowania z tytułu obowiązywania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.
W sprawie ustalono, że dniu 1 listopada 2007 r. strony zawarły umowę o pracę w związku z pełnieniem przez powoda funkcji wiceprezesa zarządu P. Spółka Akcyjna z siedzibą w W. (dalej jako Spółka), przedmiotem której było prowadzenie spraw spółki i zarządzanie jej przedsiębiorstwem. W § 8 umowy o pracę strony wskazały na „Klauzulę Poufności. Tajemnica Służbowa”, a w § 9 umowy strony uregulowały „Zakaz konkurencji”, przy czym w § 9 ust. 4 wskazały, że w związku z obowiązywaniem zakazu konkurencji w okresie po wygaśnięciu umowy pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości połowy miesięcznego wynagrodzenia określonego w § 5 ust. 1 umowy, płatne na koniec każdego miesiąca kalendarzowego. Prawo do odszkodowania nie przysługuje pracownikowi w przypadku naruszenia zakazu konkurencji, ustania stosunku pracy przed upływem roku od dnia zawarcia umowy, naruszenia obowiązku zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa w zakresie ustalonym w § 8 umowy.
Pismem z dnia 14 grudnia 2015 r. powód złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu pozwanej Spółki z dniem 31 grudnia 2015 r., a następnie pismem z 29 grudnia 2015 r. złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu pozwanej Spółki ze skutkiem na dzień 29 grudnia 2015 r. Przed złożeniem rezygnacji ze stanowiska członka zarządu powód podjął decyzję o zachowaniu dla siebie wszelkich danych dotyczących Spółki, jakie posiadał na służbowym komputerze w ten sposób, że będąc jeszcze członkiem zarządu, w dniu 28 grudnia 2015 r. sprzedał komputer służbowy z oprogramowaniem wraz ze wszystkimi informacjami znajdującymi się w pamięci urządzenia firmie P. Sp. z o.o. z siedzibą w S.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty