27.01.2022

Postanowienie SN z dnia 27 stycznia 2022 r., sygn. II USK 371/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Maciej Pacuda

w sprawie z wniosku Ł. P.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w G.
‎o wydanie pisemnej interpretacji,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 27 stycznia 2022 r.,
‎skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w […]
‎z dnia 16 lipca 2020 r., sygn. akt III AUa […],

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w [...] wyrokiem z dnia 16 lipca 2020 r., wydanym na skutek apelacji wniesionej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G. od wyroku Sądu Okręgowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w W. z dnia 13 lutego 2020 r., zmienił ten wyrok tylko o tyle, że w jego sentencji wykreślił zapis: „w terminie 30 dni od uprawomocnienia się wyroku ze skutkiem wynikającym z art. 34 ust. 12 Prawa Przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 r.” oraz oddalił apelację w pozostałym zakresie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G. wniósł do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 16 lipca 2020 r., zaskarżając ten wyrok w zakresie punktu II i zarzucając mu naruszenie przepisów prawa materialnego, to jest art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców w związku z art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej jako ustawa systemowa).

We wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania skarżący powołał się początkowo na oczywistą zasadność tego środka zaskarżenia, natomiast w piśmie procesowym z dnia 3 grudnia 2020 r. uzupełnił ten wniosek, powołując się dodatkowo na występowanie w sprawie istotnego zagadnienia prawnego (którego zresztą nie sformułował) oraz na potrzebę wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości.

Uzasadniając oczywistą zasadność swojej skargi kasacyjnej, skarżący podniósł, że w jego ocenie nie ulega wątpliwości, że przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców wiążą możliwość uzyskania pisemnej interpretacji ze spełnieniem przez wnioskodawcę wymogów o charakterze podmiotowym oraz przedmiotowym. Ustawodawca w art. 83d ust. 1 ustawy systemowej doprecyzował katalog przedmiotowy spraw, które mogą podlegać interpretacji w trybie art. 34 ust. 1 Prawa przedsiębiorców. Przedmiotem interpretacji mogą być więc tylko te sprawy, które odnoszą się bezpośrednio do zakresu i sposobu zastosowania wyłącznie tych przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne, a nie każda wątpliwa sprawa. Potwierdzeniem tego jest wprowadzony przez art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. z 2012 r., poz. 1342) art. 83d ustawy systemowej (aktualnie jest to art. 83d ust. 1), który jednoznacznie precyzuje zakres przedmiotowy wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych. Zgodnie z tym przepisem Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 34 Prawa przedsiębiorców, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. Z uzasadnienia projektu art. 6 powołanej ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. wynika zaś, że celem było doprecyzowanie katalogu przedmiotowego spraw, które mogą podlegać interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (poprzedniczki Prawa przedsiębiorców). Potwierdza to słuszność działania Zakładu, że nie jest możliwe dokonywanie interpretacji w trybie art. 34 ust. 1 Prawa przedsiębiorców w każdej wątpliwej sprawie oraz że nie wszystkie przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych podlegają interpretacji w tym trybie. Tymczasem Sąd drugiej instancji błędnie zinterpretował te przepisy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp