Postanowienie SN z dnia 19 stycznia 2022 r., sygn. III PSK 123/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Staryk
w sprawie z powództwa D. Spółki z o.o. z siedzibą w S.
przeciwko E. M.
o zapłatę,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 19 stycznia 2022 r.,
na skutek skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K.
z dnia 16 lipca 2020 r., sygn. akt IV Pa […],
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. nie obciąża pozwanej kosztami zastępstwa procesowego strony powodowej w postępowaniu kasacyjnym.
UZASADNIENIE
W wyroku z dnia 16 lipca 2020 r., sygn. akt IV Pa (…), Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. – w sprawie z powództwa D. Spółki z o.o. z siedzibą w S. przeciwko E. M. – oddalił apelację pozwanej od wyroku Sądu Rejonowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 17 grudnia 2019 r., sygn. akt IV P (…), w którym Sąd Rejonowy zasądził od pozwanej E. M. na rzecz powoda D. Spółki z o.o. w S. kwotę 16.900 zł z odsetkami za opóźnienie od dnia 25 marca 2016 r. do dnia zapłaty, tytułem odszkodowania za szkodę wyrządzoną przez byłego pracownika.
Powyższy wyrok Sądu Okręgowego pozwana zaskarżyła skargą kasacyjną. W uzasadnieniu wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania wskazano na przyczyny przyjęcia skargi określone w art. 3989 § 1 pkt 1, 2 i 4 k.p.c.
W ocenie autorki skargi istotnym zagadnieniem prawnym jest stwierdzenie, czy funkcjonowanie w obrocie prawnym z ramienia Oddziału Spółki realizuje się także w aspekcie zdolności sądowej. Czworo pracowników Oddziału powodowej Spółki zostało oskarżonych w postępowaniu karnym o oszustwo w związku z wykonywaniem czynności sprzedaży samochodu. Do ich uniewinnienia doprowadził ustanowiony w sprawie karnej obrońca - umocowany i opłacony przez pozwaną ze środków finansowych należących do Oddziału w K. - z ramienia spółki. Istotnym zagadnieniem prawnym jest określenie, czy działania pozwanej stanowiły o bezprawności dokonywanych przez nią czynności, czy też co najwyżej - o przekroczeniu granic umocowania, co zaś mieści się w kategorii niewłaściwego wykonania zobowiązania, a nie bezprawności. Przekłada się także na ocenę stopnia zawinienia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty