Wyrok SN z dnia 24 maja 2022 r., sygn. III USKP 131/21
1. Przy ocenie, czy określone świadczenia dobrowolnie przekazywane przez jednego z rozwiedzionych małżonków drugiemu wiele lat po rozwodzie mają charakter alimentów - zwłaszcza gdy alimenty nie zostały ustalone w wyroku sądowym albo ugodą sądową ani nie została zawarta umowa na piśmie - należy wziąć pod uwagę regulacje prawa rodzinnego dotyczące obowiązku alimentacyjnego między rozwiedzionymi małżonkami (art. 70 ust. 3 ustawy o emerytalnej w związku z art. 60 § 1, § 2 i § 3 k.r.o.). Można więc twierdzić, że sąd rozstrzygając o prawie do renty rodzinnej przede wszystkim powinien sprawdzić spełnienie ustawowych przesłanek alimentacyjnych z art. 60 k.r.o. Muszą bowiem zostać zrealizowane dwie przesłanki, aby małżonka rozwiedziona mogła uzyskać prawo do renty rodzinnej po zmarłym byłym mężu, zwłaszcza gdy prawo do alimentów z jego strony nie zostało ustalone wyrokiem lub ugodą sądową: 1) istnienie ustawowego obowiązku alimentacyjnego w obrębie art. 60 k.r.o.; 2) konkretyzująca ten obowiązek umowa stron.
2. Nawet po upływie pięciu lat od orzeczenia rozwodu możliwe jest potraktowanie dobrowolnie spełnianych przez byłego męża świadczeń pieniężnych jako dalszego alimentowania rozwiedzionej żony. Należy bowiem pamiętać, że co prawda obowiązek alimentacyjny wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, jednak ze względu na wyjątkowe okoliczności (np. dotyczące sytuacji majątkowej, zdrowotnej lub życiowej małżonka, na rzecz którego były dobrowolnie świadczone alimenty), sąd może uznać, że pięcioletni termin powinien być przedłużony. Jest to sfera odpowiednich ustaleń faktycznych.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dawid Miąsik (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Zbigniew Korzeniowski
SSN Krzysztof Rączka
w sprawie z odwołania I. K. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w W. z udziałem P. K. i K. K. o rentę rodziną, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 24 maja 2022 r., skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 23 października 2019 r., sygn. akt III AUa […],
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty