Interpretacja indywidualna z dnia 19 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.241.2022.2.RST
Nie uznanie transakcji sprzedaży sprzętu medycznego za sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 maja 2022 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania transakcji sprzedaży sprzętu medycznego za sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju. Uzupełnili go Państwo trzema pismami z 20 maja 2022 r. (wpływ 25 maja 2022 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem przesłanym e-mail 29 lipca 2022 r. oraz pismem z 28 lipca 2022 r. (wpływ 1 sierpnia 2022 r.) Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jesteście Państwo Spółką z siedzibą w Niemczech należącą do międzynarodowej grupy spółek o nazwie (…). Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w Niemczech i w Polsce.
Grupa (…) jest wiodącym projektantem, producentem i podmiotem wprowadzającym na rynek produkty i systemy wykorzystywane w terapii oddechowej, intensywnej terapii, chirurgii oraz leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego.
W ramach swojej działalności Spółka realizuje dostawy urządzeń medycznych, ale planuje również świadczyć usługi dzierżawy tych urządzeń. Głównymi odbiorcami towarów Spółki są placówki medyczne/lecznicze (w tym w szczególności szpitale). Poza szpitalami i innymi placówkami medycznymi, Spółka sprzedaje również urządzenia medyczne innym podmiotom, takim jak:
‒dystrybutorzy sprzętu medycznego,
‒Rzeczywiści Producenci Urządzeń,
‒Rzeczywiści Importerzy Urządzeń,
‒fundacje,
‒jednostki samorządu terytorialnego oraz podległe im jednostki budżetowe.
Dotychczasowy model działania Spółki zakładał realizację dostaw towarów z magazynu w Niemczech do lokalnych klientów na terytorium Niemiec oraz do klientów na terytorium Polski. W związku z prowadzoną działalnością Spółka posiada oddział w Polsce, który prowadzi działalność poprzez Menadżera ds. Sprzedaży na Kraj oraz zespół specjalistów ds. sprzedaży. Obecnie Spółka posiada również magazyn w Polsce, przy czym stan faktyczny będący przedmiotem niniejszego wniosku dotyczy transakcji, w ramach której towary dostarczone zostały na kilka miesięcy przed zorganizowaniem tego magazynu w kraju i były wysyłane bezpośrednio z terytorium Niemiec.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty