06.04.2022

Postanowienie SN z dnia 6 kwietnia 2022 r., sygn. I NSNC 63/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Leszek Bosek (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Marek Dobrowolski
‎SSN Paweł Księżak
‎SSN Oktawian Nawrot
‎SSN Mirosław Sadowski
‎Bgusława Rutkowska (ławnik Sądu Najwyższego)
‎Kazimierz Tomaszek (ławnik Sądu Najwyższego)

w sprawie z wniosku D. F.

z udziałem E. R., Prokuratora Prokuratury Okręgowej w P. i Rzecznika Praw Dziecka

o nakazanie powrotu dziecka,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 6 kwietnia 2022 r.

skargi nadzwyczajnej wniesionej przez Prokuratora Generalnego od postanowienia Sądu Apelacyjnego w (...) z 24 kwietnia 2020 r., sygn. I ACa (...),

1.odrzuca skargę nadzwyczajną;

2.znosi wzajemnie między stronami koszty postępowania przed Sądem Najwyższym.

UZASADNIENIE

Prokurator Generalny skargą nadzwyczajną wniesioną 18 lutego 2022 r., na podstawie art. 89 § 1 i § 2 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (Dz.U. 2021, poz. 154 ze zm.; dalej: u.SN), zaskarżył w całości prawomocne postanowienie Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 24 kwietnia 2020 r., sygn. akt I ACa (...), w sprawie z wniosku D. F. (dalej: wnioskodawca) z udziałem E. R. (dalej: uczestniczka postępowania), Rzecznika Praw Dziecka i Prokuratora Prokuratury Okręgowej w P. o nakazanie powrotu małoletniego dziecka E. F. w trybie konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka, sporządzonej w Hadze dnia 25 października 1980 r. (Dz.U. 1995, nr 108 poz. 528 z późn. zm.), zwanej dalej „Konwencją haską”.

Na podstawie art. 89 § 1 pkt 3 u.SN, zaskarżonemu orzeczeniu zarzucił oczywistą sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego materiału dowodowego wyrażającą się w przyjęciu, że nie istnieje poważne ryzyko, iż powrót małoletniej E. F. do Włoch naraziłoby ją na szkodę psychiczną albowjakikolwiek inny sposób postawiłby ją w sytuacji nie do zniesienia, podczas gdy ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego w sposób oczywisty wynika, że małoletnia porozumiewa się jedynie w języku polskim, przezzdecydowaną większość swojego życia mieszka w Polsce pod opieką matki E. R., więc miejsce zamieszkania jest jej naturalnym miejscem pobytu, gdzie ma zaspokojone wszystkie potrzeby życiowe, zaś orzeczenie powrotu małoletniej do Włoch będzie się wiązało z przejęciem przez ojca pieczy nad małoletnią, cospowoduje naruszenie jej prawa do prawidłowego rozwoju fizycznego, psychicznego i społecznego, poprzez pozbawienie pieczy pierwszoplanowego rodzica i narażenie dziecka na ryzyko stosowania przemocy ze strony ojca, cowinno skutkować przyjęciem, że orzeczenie powrotu małoletniego dziecka doWłoch narazi ją na szkodę psychiczną i zdestabilizuje jej życie stawiając ją wsytuacji nie do zniesienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp