Postanowienie SN z dnia 19 stycznia 2022 r., sygn. I NSNC 156/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Wiak (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Leszek Bosek
Łukasz Jan Kotynia (ławnik Sądu Najwyższego)
w sprawie z wniosku M. A.
z udziałem S. G., J. M., X. M., K. T., I. S.
o stwierdzenie nabycia spadku po F. M.,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 19 stycznia 2022 r.
skargi nadzwyczajnej wniesionej przez Rzecznika Praw Obywatelskich od postanowienia Sądu Rejonowego w K. z 25 września 2007 r., sygn. I Ns […]
1. uchyla zaskarżone postanowienie w całości i umarza postępowanie w sprawie,
2. znosi wzajemnie koszty postępowania skargowego przed Sądem Najwyższym.
UZASADNIENIE
Na skutek wniosku M.A. (dalej: wnioskodawczyni), postanowieniem z 25 września 2007 r. Sąd Rejonowy w K. Wydział I Cywilny (I Ns […]) stwierdził, że spadek po F. S. M., zmarłym 23 grudnia 2003 r. w K. i ostatnio zamieszkałym w K. przy ul. […], nabyli wprost na podstawie ustawy: żona J. M. c. X. i K. w ¼ części oraz ich dzieci M. B. A., Z. W. S., X. M. M. i S. G. – każde po 3/16 części.
Wydając powyższe postanowienie Sąd Rejonowy w K. nie uwzględnił, że w obrocie prawnym funkcjonowało już prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po F. S. M., wydane na skutek wniosku Gminy Miejskiej K.. Sąd Rejonowy w K. postanowieniem z 5 października 2005 r. (I Ns [X.]) stwierdził bowiem, że spadek po F. S. M. nabyli na podstawie ustawy wprost: żona J. M. w ¼ części i dzieci: Z. W. S., S. G., M. B. A. i X. M. M. – po 3/16 części.
Z uwagi na śmierć Z. S. zaistniała potrzeba wskazania uczestników sprawy spadkowej, przy uwzględnieniu następców prawnych zmarłej strony postępowania spadkowego.
Pismem z 3 września 2019 r. wnioskodawczyni złożyła w Sądzie Rejonowym w K. „wniosek o uchylenie postanowień I Ns [X.], I Ns […] i wydanie nowego postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym F. M.”. Zarządzeniem z 11 grudnia 2019 r. Sąd Rejonowy w K. wezwał wnioskodawczynię douzupełnia braków formalnych skargi o wznowienie poprzez podanie podstawy wznowienia postępowania, uzasadnienie podstawy wznowienia oraz podanie okoliczności stwierdzających zachowanie terminu do wniesienia skargi. Wnioskodawczyni w piśmie z 31 grudnia 2019 r. wskazała na przyczynę wznowienia postępowania oraz uzasadniła podstawy, nie uprawdopodabniając przytym zachowania przez nią trzymiesięcznego terminu określonego w art. 407 § 1 k.p.c. Wobec powyższego Sąd Rejonowy w K. postanowieniem z 11 marca 2020 r. (XII Ns […]) odrzucił jej skargę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty