Postanowienie SN z dnia 18 stycznia 2022 r., sygn. III USK 316/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romualda Spyt
w sprawie z odwołania J.C.
od decyzji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddziału Regionalnego w W.
o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 18 stycznia 2022 r.,
na skutek skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ś.
z dnia 19 listopada 2020 r., sygn. akt VII Ua (…)
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. zasądza od Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddziału Regionalnego w W. na rzecz odwołującego się J. C. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 5 sierpnia 2020 r. Sąd Rejonowy w Ś. zmienił decyzję Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddziału Regionalnego w W. z dnia 3 czerwca 2019 r. odmawiającą J. C. jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej, w ten sposób, że w pkt I. przyznał mu prawo do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej, jakiemu ubezpieczony uległ 10 sierpnia 2018 r. za 100% uszczerbku na zdrowiu, tj. w kwocie 80.900 zł, w pkt II. orzekł o kosztach procesu.
Sąd Okręgowy w Ś., wyrokiem z dnia 19 listopada 2020 r. oddalił apelację organu rentowego o d powyższego wyroku i rozstrzygnął o kosztach postępowania apelacyjnego.
W sprawie ustalono, że J.C. i S.T. w dacie zdarzenia z dnia 10 sierpnia 2018 r. byli rolnikami, ich gospodarstwa znajdują się w sąsiadujących wioskach. Rolnicy pomagali sobie wzajemnie, pomoc powoda polegała generalnie na naprawie maszyn S.T., czasem w polu czy przy rozładunkach, za co ten dokonywał zasiewów i orki u odwołującego się; nie spotykali się w celach towarzyskich. W razie potrzeby pomocy do odwołującego się dzwonił pracownik syna S.T. – P.A. Taka pomoc sąsiedzka praktykowana była nie tylko ze S.T., ale i z innymi rolnikami w okolicy. Pozwalało to zaoszczędzić kosztów zatrudnienia pracowników. W gospodarstwie S.T. dokonywane było przekładanie worków nawozowych, czego wcześniej powód nie robił, pomagał natomiast zaczepiać worki ze zbożem. Z uwagi na problemy z kręgosłupem czynności tych S.T. nie mógł wykonywać osobiście. Czynności te wykonywał P.A. Sam S.T. przemieszczał się po terenie gospodarstwa, zajmował się przygotowaniem rzepaku do tzw. próby kręconej. Worki ważą po 500 kg. Pierwsza warstwa ułożona jest na ziemi, druga na niej. Na tych dwóch warstwach leżał położony pojedynczy worek. Zadaniem odwołującego się było podczepianie tego worka na hak. Odwołujący się musiał wejść po drabinie, opartej w sposób stabilny o rusztowanie, na pierwszą warstwę, potem na kolanach po drugiej warstwie do worka, który nie leżał przy brzegu. Odwołujący się zaczepił worek i obrócił się, żeby zejść. Spadł na beton przechodząc z worka na drabinę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty