Postanowienie SN z dnia 11 stycznia 2022 r., sygn. II PSK 193/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Rączka
w sprawie z powództwa P. S.
przeciwko Zakładowi Poprawczemu w G.
o odszkodowanie,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 11 stycznia 2022 r.,
skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w P.
z dnia 3 lipca 2020 r., sygn. akt VIII Pa […], VIII Pz […],
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;
2. zasądza od strony pozwanej na rzecz powoda kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 3 lipca 2020 r., sygn. akt VIII Pa (…) Sąd Okręgowy w P. oddalił apelację pozwanego Zakładu Poprawczego w G. od wyroku Sądu Rejonowego w G. z 11 lipca 2019 r., sygn. akt IV P (…), którym Sąd pierwszej instancji zasądził od pozwanego na rzecz powoda P. S. odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę.
W dniu 26 września 2017 r. do Sądu Rejonowego w G. wpłynął pozew P. S., reprezentowanego przez fachowego pełnomocnika, przeciwko Zakładowi Poprawczemu w G. o zasądzenie odszkodowania w kwocie 18.000,00 zł (trzymiesięczne wynagrodzenie powoda) wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, liczonymi od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty za niezasadne rozwiązanie z powodem umowy o pracę, z zachowaniem terminu wypowiedzenia na podstawie art. 20 ust. 1 pkt. 2 Karty Nauczyciela, nadto o zasądzenie od pozwanego kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego.
W uzasadnieniu powód wskazał, iż był zatrudniony u pozwanego na stanowisku nauczyciela dyplomowanego, w pełnym wymiarze czasu pracy, na podstawie mianowania od 1 stycznia 2000 r. Pismem z 11 września 2017 r. pozwany złożył powodowi oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem, wskazując jako przyczynę zmniejszenie oddziałów uniemożliwiające dalsze zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć. W treści oświadczenia pracodawca powołał się na kryteria doboru do zwolnienia zawarte w zarządzeniu Dyrektora Zakładu z 29 stycznia 2016 r. Zgodnie treścią tego Zarządzenia, kryterium najbardziej predysponującym do zwolnienia, stanowi nienależyty stosunek do wykonywanych obowiązków: ocena pracy, nagrody, wyróżnienia, dodatek motywacyjny, kary porządkowe, inne zatrudnienie, natomiast kryterium najmniej predysponującym do zwolnienia stanowi należyty stosunek do wykonywanych obowiązków: ocena pracy, nagrody, wyróżnienia, dodatek motywacyjny. Pozwany wskazał, iż w ostatnim czasie powód nie otrzymał nagród, wyróżnień, dodatku motywacyjnego. Tymczasem powód w porównaniu do innych nauczycieli ma podobne kwalifikacje, staż pracy, absencję chorobową, nie posiada uprawnień emerytalnych, jednak jest zatrudniony w innym miejscu pracy, o czym pracodawca wiedział. Ponadto powód jest nadto członkiem związku zawodowego NSZZ Pracowników Schronisk dla Nieletnich i Zakładów Poprawczych - związki wyraziły negatywną opinię co do zamiaru zwolnienia powoda. W chwili wręczania oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę powód był nadto radnym Powiatu (…). Pozwany przed wręczeniem mu oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę, wbrew obowiązkowi wynikającemu z art. 22 ust. 2 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, nie uzyskał zgody Rady Powiatu na rozwiązanie stosunku pracy. W uzasadnieniu pozwu wskazano także, iż niezrozumiała jest dla powoda przyczyna jego zwolnienia, skoro zatwierdzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości arkusz organizacyjny na rok szkolny 2017/2018 nie przewidywał zwolnienia nauczycieli i pracowników pedagogicznych, ponadto niezrozumiałe są kryteria doboru do zwolnienia skoro powód przez ostatni rok przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia, więc jest oczywistym, że nie otrzymał nagród czy wyróżnień, podobnie nie stosowano wobec niego kar porządkowych. W ocenie powoda fakt wytypowania go do zwolnienia wynikał z tego, że był on członkiem NSZZ Pracowników Schronisk dla Nieletnich i Zakładów Poprawczych, a Dyrektor Zakładu wielokrotnie powtarzał, że zamierza pozbyć się pracowników należących do tego związku, który był dla niego niewygodny, bowiem jego członkowie zwracali wielokrotnie uwagę Dyrektorowi na niewłaściwe postępowanie z wychowankami, tj. w sposób niweczący pracę wychowawców i nauczycieli.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty