11.01.2022

Postanowienie SN z dnia 11 stycznia 2022 r., sygn. II USK 384/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Rączka

w sprawie z wniosku D. […] Spółki z o.o. w W., B. C.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w W.
‎o podleganie ubezpieczeniom społecznym,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 11 stycznia 2022 r.,
‎skargi kasacyjnej wnioskodawczyni B. C. od wyroku Sądu Apelacyjnego w […]
‎z dnia 16 września 2020 r., sygn. akt III AUa […],

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

2. zasądza od wnioskodawczyni na rzecz organu rentowego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 16 września 2020 r., sygn. akt III AUa (…) Sąd Apelacyjny w (…) oddalił apelacje odwołujących się D. Sp. z o.o. oraz B.C. od wyroku Sądu Okręgowego w W. z 6 kwietnia 2018 r., sygn. akt XIV U (…), którym Sąd pierwszej instancji oddalił odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (…) Oddział w W. z 8 listopada 2017 r.

Decyzją z 8 listopada 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (…) Oddział w W. stwierdził, że B.C. nie podlega od 1 czerwca 2017 r. ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu jako pracownik D. Sp. z o.o. W uzasadnieniu decyzji organ rentowy podał, że z akt postępowania wynika, że ubezpieczona wkrótce przed powstaniem niezdolności do pracy została zatrudniona w D. Sp. z o.o., a przyczyną zatrudnienia B.C. była potrzeba zatrudnienia pracownika na stanowisku doradcy zarządu ds. prawnych. Ubezpieczona wkrótce po zgłoszeniu do ZUS stała się niezdolna do pracy, nikt nie został zatrudniony na jej miejsce, a jej obowiązki przejął Prezes Zarządu spółki, choć umowa o pracę z ubezpieczoną zawarta została na czas nieokreślony. Spółka zatrudnia tyle samo osób co w momencie zgłoszenia w ZUS ubezpieczonej, czyli 1 czerwca 2017 r. Dokument zgłoszeniowy wpłynął do ZUS 20 czerwca 2017 r., tj. po upływie ustawowego terminu 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeniowego. Ubezpieczona od 13 czerwca przebywała na zwolnieniu lekarskim. Podczas postępowania strony nie przedłożyły ani jednego dokumentu potwierdzającego faktyczne wykonywanie pracy przez ubezpieczoną. Wobec powyższego organ rentowy podał, iż nie może uznać, że w przedmiotowej sprawie doszło do faktycznego wykonywania pracy, nie przedłożono na to żadnego dowodu. Wszystko wykazuje, że umowa o pracę została zawarta dla pozoru, jedynie w celu uzyskania wyższych świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Tym samym - zdaniem ZUS - brak jest podstaw do podlegania przez ubezpieczoną ubezpieczeniom społecznym, jako pracownik zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp