14.12.2021

Postanowienie SN z dnia 14 grudnia 2021 r., sygn. II PSK 256/21

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Piotr Prusinowski

w sprawie z powództwa M. M.
‎przeciwko […] Filharmonii […] w G.
‎o wynagrodzenie,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 14 grudnia 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w G.
‎z dnia 20 listopada 2020 r., sygn. akt VII Pa […],

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

2. zasądza od pozwanej na rzecz powoda 1.350 zł (jeden tysiąc trzysta pięćdziesiąt) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 20 listopada 2020 r. Sąd Okręgowy w G. oddalił apelację pozwanej P. w G. od wyroku Sądu Rejonowego w G. z dnia 30 czerwca 2020 r. w sprawie z powództwa M. M. o wynagrodzenie.

Sąd Okręgowy przyjął, że ocena charakteru wyjazdu powoda do Stanów Zjednoczonych, sprowadzająca się do uznania go za służbowy, to jest odbyty na polecenie pracodawcy, przyjęta przez Sąd pierwszej instancji była prawidłowa i w pełni uzasadniona. Powód, będąc w podróży służbowej w Stanach Zjednoczonych w okresie od 13 stycznia do 21 marca 2016 r., na polecenie strony pozwanej w ramach stosunku pracy wykonywał zwykłe czynności wchodzące w zakres jego obowiązków służbowych polegające na udziale w koncertach oraz przygotowaniu (próbach) do nich (art. 22 k.p.). Z tego tytułu powód otrzymał wynagrodzenie (w zakres, którego zgodnie z regulaminem wynagrodzenia wchodził udział w 3 koncertach w miesiącu) ze stosunku pracy oraz diety i honorarium przewidziane w porozumieniu w sprawie rozliczenia wyjazdu służbowego do Stanów Zjednoczonych z dnia 2 stycznia 2016 r. Powód nie otrzymał wynagrodzenia za pozostałe 34 koncerty, wynikającego z § 5 regulaminu wynagradzania, mimo, że wszystkie koncerty grane w USA były na jednakowych zasadach. W ocenie Sądu Okręgowego, nie jest możliwe przyjęcie za zasadne stanowiska strony pozwanej co do tego, że jedynie 9 z 43 koncertów (po trzy w każdym miesiącu) było wykonane przez powoda w ramach stosunku pracy, a pozostałe w ramach stosunku prawnego łączącego powoda z podmiotem amerykańskim, skoro pozwana zobowiązała się do wypłaty diet za cały okres tournee. Pozwana w sposób logiczny nie wyjaśniła takiego stanu rzeczy. Sąd Okręgowy uznał nadto za całkowicie pozbawione podstaw stanowisko pozwanej co do tego, że powód w zakresie przekraczającym 3 koncerty w miesiącu mógł swobodnie dysponować swoim czasem, skoro powód w ramach porozumienia z pozwaną zobowiązał się do wzięcia udziału w 43 koncertach, a nie w 9 koncertach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp