26.11.2021

Postanowienie SN z dnia 26 listopada 2021 r., sygn. II CSKP 317/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący)
‎SSN Paweł Grzegorczyk (sprawozdawca)
‎SSN Krzysztof Strzelczyk

w sprawie z wniosku Z. S.
‎przy uczestnictwie Kierownika Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym i Prokuratora Okręgowego w P.
‎o zezwolenie na czasowe opuszczenie Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym

w Izbie Cywilnej w dniu 26 listopada 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej wnioskodawcy

od postanowienia Sądu Apelacyjnego w (...)

z dnia 11 grudnia 2020 r., sygn. akt I ACa (...)

1. odrzuca skargę kasacyjną;

2. przyznaje od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w (...) adwokatowi Ł. K. kwotę 120 (sto dwadzieścia 00/100) złotych powiększoną o należny podatek od towarów i usług tytułem pomocy prawnej udzielonej wnioskodawcy z urzędu w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca Z. S. domagał się wyrażenia przez Sąd Okręgowy w P. zezwolenia na czasowe opuszczenie Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w G. (Ośrodek) w celu pożegnania umierającej osoby bliskiej i dowiezienia do tej osoby przez pracowników Ośrodka.

Postanowieniem z dnia 4 października 2019 r. Sąd Okręgowy odrzucił wniosek uznając, że ustawa z dnia 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, stwarzających zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób (jedn. tekst: Dz. U. z 2021 r., poz. 1638, dalej - „u.p.o.z.p.” lub „ustawa”) nie zawiera przepisu, na podstawie którego sąd może udzielić przepustki z Ośrodka.

Postanowieniem z dnia 13 marca 2020 r., na skutek zażalenia wnioskodawcy, Sąd Apelacyjny w (...) uchylił zaskarżone postanowienie przyjmując, że skoro art. 32 u.p.o.z.p. pozwala Sądowi Okręgowemu na wyrażenie zgody na opuszczenie Ośrodka przez osobę, która została w nim umieszczona, to tym bardziej możliwe jest opuszczenie Ośrodka czasowo ze względu na ważne sprawy życiowe i osobiste. Sąd Apelacyjny zwrócił uwagę na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na tle art. 8 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonej w Rzymie, dnia 4 listopada 1950 r. (Dz. U. z 1993 r., nr 61, poz. 284, dalej - „EKPCz” lub „Konwencja”) oraz na formułowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich postulaty zmiany ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, stwarzających zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób zmierzające do umożliwienia udzielania osobom przebywającym w Ośrodku konwojowanych przepustek. Sytuację pacjentów Ośrodka można, zdaniem Sądu Apelacyjnego, porównać z sytuacją skazanych przebywających w zakładach karnych, zakwalifikowanych do kategorii osadzonych stwarzających poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa zakładu karnego (art. 88a k.k.w.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp