Postanowienie SN z dnia 29 października 2021 r., sygn. III CZP 64/20
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Grzegorz Misiurek (przewodniczący)
SSN Monika Koba
SSN Krzysztof Strzelczyk (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa K. G.
przeciwko Towarzystwu Ubezpieczeń […] w W.
o zapłatę,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
w dniu 29 października 2021 r.,
na skutek zagadnienia prawnego przedstawionego
przez Sąd Okręgowy w W.
postanowieniem z dnia 9 czerwca 2020 r., sygn. akt II Ca […],
"1. Czy umowa ubezpieczenia na życie zawarta
z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, w której elementem dominującym jest część inwestycyjna jest ważna także wtedy, gdy element ochronny ubezpieczenia dający gwarancję określonego przysporzenia na wypadek zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego może zostać oceniony jako nieistotny;
2. Czy fakt, iż toczyło się już postępowanie, w którym uznano za abuzywne niektóre z postanowień umowy ubezpieczenia
z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (tj. wyłącznie w zakresie tzw. opłaty likwidacyjnej) ma znaczenie dla innego toczącego się postępowania z udziałem tych samych stron, w którym dla uwzględnienia roszczenia zapłaty decydujące znaczenie ma uprzednia ocena ważności lub nieważności umowy (art. 365 §1 k.p.c. w zw. z art. 366 k.p.c.)?"
odmawia podjęcia uchwały.
UZASADNIENIE
Powód K.G. dnia 19 kwietnia 2010 r. jako ubezpieczony przystąpił do umowy grupowego ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Umowa została zawarta między ubezpieczycielem Towarzystwem Ubezpieczeń na Ż .S.A. w W. a ubezpieczającym O. S.A. w W. Umowa miała obowiązywać 10 lat: od dnia 7 stycznia 2011 r. do dnia 7 stycznia 2021 r. Powód miał opłacić pierwszą składkę i regulować comiesięczne składki. W zasadzie całość wpłaconych przez niego środków miała być inwestowana, przy czym umowa niezbyt precyzyjnie wskazywała, w jakie aktywa. Umowa przewidywała także ochronę ubezpieczeniową mającą skutkować wypłatą określonych świadczeń w razie wystąpienia jednego z dwóch zdarzeń ubezpieczeniowych. W przypadku zgonu ubezpieczonego wypłata miała obejmować wartość środków zgromadzonych na jego rachunku ubezpieczeniowym, a także 1% sumy wartości wpłaconych składek ubezpieczeniowych. Natomiast w razie dożycia do końca okresu ubezpieczeniowego, wypłacona miała zostać kwota wyższa: albo suma zgromadzona na rachunku inwestycyjnym, albo suma wartości wszystkich wpłaconych składek. Z tytułu zawarcia umowy ubezpieczyciel pobierał od składek opłaty administracyjne. Poza tym, przewidziana została opłata likwidacyjna na wypadek wcześniejszego rozwiązania umowy przez ubezpieczonego. Początkowo powód płacił składki, jednak po kilku latach złożył rezygnację i stosunek prawny między stronami ustał z dniem 28 kwietnia 2015 r. Ubezpieczyciel wypłacił powodowi kwotę z rachunku inwestycyjnego, potrącając, zgodnie z umową opłatę likwidacyjną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty