22.10.2021

Postanowienie SN z dnia 22 października 2021 r., sygn. I CSKP 511/21

Sąd Najwyższy w składzie:

Pierwszy Prezes SN Małgorzata Manowska (przewodniczący)
‎SSN Beata Janiszewska (sprawozdawca)
‎Prezes SN Joanna Misztal-Konecka

w sprawie z wniosku R. A.
‎przy uczestnictwie A. K.-A.
‎przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w K.
‎o nakazanie powrotu dzieci,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 22 października 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej Prokuratora Generalnego

od postanowienia Sądu Apelacyjnego w […]

z dnia 22 października 2020 r., sygn. akt I ACa […]

uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę
‎do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w […], pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z 28 października 2019 r. R. A. wystąpił, w trybie określonym w Konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, sporządzonej w Hadze dnia 25 października 1980 r. (Dz.U. z 1995 r. Nr 108, poz. 528 z późn. zm., dalej: Konwencja), o nakazanie powrotu małoletnich J. K.-A. i G. K.-A. do miejsca ich stałego pobytu na terytorium Wielkiej Brytanii. Uczestniczka postępowania A. K.-A. wniosła o oddalenie wniosku, a jej stanowisko poparł Prokurator.

Sąd Okręgowy w K. oddalił wniosek. Ustalił, że J. K.-A. urodziła się 24 stycznia 2011 r. w L., zaś G. K.-A. 16 maja 2012 r. w X.. Oboje pochodzą ze związku małżeńskiego R. A. (obywatela Ghany) i A. K.-A. (obywatelki Polski). Małoletni mają obywatelstwa brytyjskie i polskie. Uczestniczka postępowania wyjechała do Wielkiej Brytanii w 2000 r. Zamieszkała z wnioskodawcą w 2008 r., a 4 marca 2010 r. zawarli małżeństwo. Małoletni uczęszczali do przedszkola i szkoły w Wielkiej Brytanii. Nigdy wcześniej nie byli w Polsce, jednak dobrze mówią po polsku.

Stosownie do ustaleń Sądu Okręgowego, po narodzinach syna wnioskodawca zaczął stosować przemoc względem uczestniczki, także  w  obecności dzieci. W 2016 r. A. K.-A. zgłosiła przemoc  domową brytyjskiej policji, jednak później wycofała skargę. W  2019  r.  wnioskodawca w obecności dzieci zepchnął uczestniczkę ze schodów. Wszczęto postępowania karne, w ramach którego orzeczono wobec wnioskodawcy zakaz powrotu do domu oraz zbliżania się do żony i dzieci. Zakaz ten obowiązywał do 31 października 2019 r. R. A. stosował również przemoc wobec dzieci - ciągnął córkę za ręce i stawiał ją do kąta, a w 2017 r. przyduszał syna. W okresie wspólnego pożycia uczestnicy do wieczornego posiłku spożywali alkohol; zdarzało się, że się upijali. Małoletni zgłosili w szkole fakt przemocy domowej i spożywania alkoholu przez rodziców. Jesienią 2019 r. uczestniczka postępowania otrzymała zobowiązanie do podjęcia terapii odwykowej, z czego się wywiązywała.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp