Postanowienie SN z dnia 9 września 2021 r., sygn. V CSKP 117/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Władysław Pawlak (przewodniczący)
SSN Paweł Grzegorczyk
SSN Monika Koba (sprawozdawca)
w sprawie z wniosku M. S.
przy uczestnictwie J. Ż-S., S. S., A. A., N. S., D. B., K. B., R. B., U. L-K., W. L., Z. L., T. L. i J. L.
o stwierdzenie nabycia spadku po M. S. i G. S.,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
w dniu 9 września 2021 r.,
skargi kasacyjnej uczestniczki U. L-K.
od postanowienia Sądu Okręgowego we W.
z dnia 18 stycznia 2019 r., sygn. akt II Ca (…),
1) oddala skargę kasacyjną,
2) zasądza od uczestniczki U. L-K. na rzecz wnioskodawczyni M. S. kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Postanowieniem z dnia 19 grudnia 2017 r. Sąd Rejonowy w Ś. stwierdził, że spadek po M. S. oraz po G. S. na podstawie testamentu ustnego z dnia 17 listopada 1994 r. nabyła w całości M. S..
Sąd pierwszej instancji ustalił, że M. S. zmarł w dniu 09 stycznia 1999 r. Jego spadkobiercami ustawowymi są: żona G. S. i czworo dzieci: M. S., J. Ż.-S., M. B. i A. L.. G. S. zmarła w dniu 28 maja 2017 r., a jej spadkobiercami ustawowymi są dzieci: M. S., J. Ż.-S., M. B. i A. L..
Syn spadkodawców M. S. zmarł w dniu 23 grudnia 1988 r. (przed swoimi rodzicami), a jego spadkobiercami ustawowymi są żona M. S. oraz dzieci S. S., A. A. i N. S.. Córka spadkodawców M. B. zmarła w dniu 26 października 2012 r., a jej spadkobiercami ustawowymi są dzieci: D. B., K. B. i K. B.. Córka spadkodawców A. L. zmarła w dniu 21 czerwca 2015 r., a jej spadkobiercami ustawowymi są: mąż Z. L. oraz dzieci: J. L., W. L., Z. L. i U. L.-K.. J. L. złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku. Ma on dwóch synów R. L., który jest bezdzietny i T. L.. R. L. złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku po A. L..
Spadkodawcy za życia chcieli uporządkować swoje sprawy spadkowe. G. S. nie umiała pisać, nie mogła zatem sporządzić testamentu w zwykłej formie pisemnej. M. S. umiał pisać. Nie zamierzał jednak poprzestać na testamencie holograficznym, bo wiedział, że w rodzinie sąsiadów był spór co do ważności testamentu sporządzonego w tej formie. Chciał tego uniknąć i mieć pewność, że spadek po nim nabędzie M. S.. Jednocześnie oboje spadkodawcy mieli poważnie utrudniony dostęp do notariusza (najbliższy był w Ś.), a nie mieli własnego środka transportu. Mając możliwość sporządzenia testamentu przed urzędnikiem gminy, postanowili skorzystać z tej formy złożenia oświadczenia ostatniej woli.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty