Postanowienie SN z dnia 30 czerwca 2021 r., sygn. I NSNC 61/20
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Ewa Stefańska (przewodniczący)
SSN Oktawian Nawrot (sprawozdawca)
Agnieszka Inga Zielonka (ławnik Sądu Najwyższego)
w sprawie z powództwa R. K.
przeciwko Towarzystwu Ubezpieczeń na Życie (…) S.A. z siedzibą w W.
o zapłatę
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 30 czerwca 2021 r.
skargi nadzwyczajnej wniesionej przez Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Okręgowego w W. z 31 stycznia 2017 r., sygn. V Ca (…),
1.odrzuca skargę nadzwyczajną,
2.znosi wzajemnie między stronami koszty postępowania przed Sądem Najwyższym.
UZASADNIENIE
Powód R. K. wytoczył powództwo przeciwko Towarzystwu Ubezpieczeń na Życie (…) S.A. z siedzibą w W. z żądaniem unieważnienia umowy ubezpieczeniowej „P.” zawartej pomiędzy stronami 17 sierpnia 2010 r. Ponadto, powód wniósł o zasądzenie od pozwanego kwoty 9 610,00 zł wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi od kwot precyzyjnie wskazanych w pozwie.
W odpowiedzi na pozew Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie (…) S.A. wniosło o oddalenie powództwa w całości oraz zasądzenie kosztów postępowania według norm przepisanych.
Sąd Rejonowy w W. wyrokiem z 14 grudnia 2015 r., II C (…), stwierdził nieważność umowy ubezpieczenia „P.” zawartej 17 sierpnia 2010 r. pomiędzy Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie (…) S.A. z siedzibą w W. i R. K., a potwierdzonej certyfikatem o numerze (…). W pkt II wyroku Sąd Rejonowy zasądził na rzecz R. K. od Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie (…) S.A. z siedzibą w W. kwotę 9 610,00 zł wraz z odsetkami ustawowymi oraz orzekł o kosztach postępowania. Wskazał, że w niniejszej sprawie pomiędzy stronami nie były sporne okoliczności faktyczne sprawy, lecz prawna ocena charakteru umowy wiążącej strony. Konieczna była również ocena zgodności z prawem postanowień zawartych zarówno w Umowie, jak i w jej załącznikach.
Sąd Rejonowy przyjął, że jakkolwiek w treści „Deklaracji Przystąpienia” O. S.A. oraz Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie (…) S.A. zostali wskazani, jako strony umowy w charakterze odpowiednio Ubezpieczającego iUbezpieczyciela, to jednak charakter stosunku łączącego R. K. z pozwanymi nakazywał przyjąć, iż powód był stroną przedmiotowej umowy. Powód nie tylko został objęty ochroną ubezpieczeniową na warunkach grupowego ubezpieczenia na życie i dożycie, ale również wpłacił pierwszą składkę, a następnie pokrywał kolejne składki miesięczne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty