Postanowienie SN z dnia 23 czerwca 2021 r., sygn. I USK 221/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romualda Spyt
w sprawie z odwołania L. S.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w K.
o rentę z tytułu niezdolności do pracy,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 23 czerwca 2021 r.,
skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...)
z dnia 3 grudnia 2019 r., sygn. akt III AUa (…),
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. zasądza od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w (…) na rzecz adwokat A. R. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych, powiększoną o stawkę podatku od towarów i usług, tytułem zwrotu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej odwołującemu się w postępowaniu kasacyjnym.
UZASADNIENIE
Ubezpieczony L. S. zaskarżył skargą kasacyjną wyrok Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 3 grudnia 2019 r., sygn. akt: III AUa (…), oddalający jego apelację od wyroku Sądu Okręgowego w K. z dnia 26 marca 2019 r. Wyrokiem tym Sąd Okręgowy oddalił odwołanie wnioskodawcy L. S. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w K. z dnia 7 września 2017 r. odmawiającej przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy.
W skardze podniesiono zarzut naruszenia prawa materialnego: art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2021 r., poz. 291), przez jego błędną wykładnię oraz niezastosowanie i stwierdzenie, że skarżący nie spełnia przesłanek do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy w sytuacji, gdy zgromadzony materiał dowodowy, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, dokumentacja medyczna, historia choroby skarżącego, kwalifikacje zawodowe, uzasadniają przekonanie, że skarżący spełnia wszystkie wymagane przesłanki do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy; art. 12 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, i błędne błędnym uznanie, że skarżący nie jest osobą niezdolną do pracy w sytuacji, gdy zgromadzona dokumentacja medyczna skarżącego, historia choroby i leczenia, brak możliwości przekwalifikowania, posiadanie orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności uzasadniają przekonanie, że spełnione zostały kryteria uznania skarżącego za osobę niezdolną do pracy, a zgromadzone w sprawie opinie biegłych sądowych stoją w sprzeczności z materiałem dowodowym zebranym w sprawie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty