17.06.2021

Postanowienie SN z dnia 17 czerwca 2021 r., sygn. II CSKP 106/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jacek Grela (przewodniczący)
‎SSN Beata Janiszewska (sprawozdawca)
‎SSN Kamil Zaradkiewicz

w sprawie z wniosku A.K.
‎przy uczestnictwie M. N.
‎o zniesienie współwłasności,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 17 czerwca 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej wnioskodawczyni

oraz skargi kasacyjnej uczestnika postępowania

od postanowienia Sądu Okręgowego w K.
‎z dnia 4 kwietnia 2019 r., sygn. akt VII Ca (…),

oddala obie skargi kasacyjne.

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w S. postanowieniem wstępnym wydanym w sprawie z wniosku A. K. z udziałem M.N. o zniesienie współwłasności, odmówił odrzucenia wniosku oraz ustalił, że A.K. i M. N. są współwłaścicielami, w częściach po ½, dwunastu bliżej określonych nieruchomości oraz współużytkownikami wieczystymi innej nieruchomości. Sąd  pierwszej instancji ustalił również, że wnioskodawczyni i uczestnik są współwłaścicielami, także w częściach równych, wymienionych w postanowieniu ruchomości oraz środków pieniężnych zgromadzonych na bliżej opisanych rachunkach bankowych. W pozostałym zakresie wniosek został oddalony.

Apelację od postanowienia Sądu pierwszej instancji wnieśli wnioskodawczyni i uczestnik postępowania. Na skutek apelacji wnioskodawczyni Sąd Okręgowy w K. uchylił zaskarżone postanowienie w części oddalającej wniosek o zniesienie współwłasności bliżej określonych ruchomości i w tym zakresie przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu. Z kolei w wyniku rozpoznania apelacji uczestnika postępowania zaskarżone postanowienie uległo w części zmianie przez oddalenie wniosku w zakresie dotyczącym zniesienia współwłasności i współużytkowania wieczystego nieruchomości; w pozostałym zakresie apelacja uczestnika została oddalona.

Sąd Okręgowy ustalił, przyjmując za własne ustalenia faktyczne Sądu pierwszej instancji, że A. K. i M. N. w dniu 25 grudnia 1992 r. zawarli sakramentalny związek małżeński, ze skutkami wynikającymi wyłącznie z prawa wewnętrznego związku wyznaniowego, natomiast nie zawarli małżeństwa w rozumieniu prawa cywilnego. Najpóźniej od tego czasu żyli i gospodarowali jak małżeństwo. Mieli wspólne dzieci, wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne, które  M. N. wcześniej otrzymał od swoich rodziców. Od 1993 r., gdy zakończył się okres pobierania przez A. K. zasiłku dla bezrobotnych, do 2001 r. wnioskodawczyni była formalnie zatrudniona w gospodarstwie uczestnika, który jednak nie wypłacał jej wynagrodzenia i nie udzielał urlopu, a wnioskodawczyni pracowała tak, jak gdyby była współwłaścicielką gospodarstwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp