27.05.2021

Postanowienie SN z dnia 27 maja 2021 r., sygn. I CSKP 120/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Teresa Bielska-Sobkowicz (przewodniczący)
‎SSN Krzysztof Pietrzykowski (sprawozdawca)
‎SSN Maria Szulc

Protokolant Justyna Kosińska

w sprawie z wniosku A. S.
‎przy uczestnictwie O. S.
‎o podział majątku wspólnego,
‎po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 27 maja 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej uczestnika

od postanowienia Sądu Okręgowego w W.
‎z dnia 5 października 2018 r., sygn. akt IV Ca (…),

1. uchyla zaskarżone postanowienie w części oddalającej apelację od postanowienia Sądu Rejonowego w W. z dnia 14 czerwca 2017 r., sygn. akt VII Ns (…) w punkcie 2 (drugim) i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego;

2. w pozostałej części oddala skargę kasacyjną.

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w W. postanowieniem wstępnym i częściowym z dnia 14 czerwca 2017 r. ustalił, że udziały w majątku wspólnym byłych małżonków A. S. i O. S. są równe i uznał, że  roszczenie wnioskodawczyni A. S. o zobowiązanie uczestnika O.S. do złożenia oświadczenia woli o przeniesieniu na jej rzecz udziału wynoszącego 1/2 w prawie własności lokalu numer 2 przy ulicy (…) w W., dla którego Sąd Rejonowy w W. prowadzi księgę wieczystą o numerze (…) wraz ze związanym z tym prawem udziałem w częściach wspólnych budynku oraz prawie własności gruntu, na co wnioskodawczyni wyraża zgodę, jest usprawiedliwione co do zasady.

Sąd Rejonowy ustalił, że A. S. i O. S. zawarli związek małżeński w dniu 26 grudnia 1980 r. i pozostawali w małżeńskiej wspólności majątkowej. Po zawarciu związku małżeńskiego A. S. i O. S. zamieszkali u rodziców wnioskodawczyni, którzy nie pobierali od nich pieniędzy za  wspólne zamieszkiwanie. Związek małżeński stron został rozwiązany przez rozwód bez orzekania o winie wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w W. z dnia 22  grudnia 1998 r., który uprawomocnił się dnia 22 stycznia 1999 r.

W latach 70. XX wieku współwłaścicielami nieruchomości budynkowej przy ul. (…), stanowiącej działkę nr […] w obrębie (…), dla której Sąd Rejonowy w W. prowadzi księgę wieczystą nr (…), byli: O. S., D. S., D. Ż., H. R., J. Ż., J. C. i B. S. Na działce znajdował się jednorodzinny dom mieszkalny, wybudowany pod koniec XIX wieku, który był objęty ochroną konserwatorską. Był on w bardzo złym stanie technicznym, od wielu lat nie był wykorzystywany i nie nadawał się do zamieszkania. Pod koniec lat 70. XX wieku B. S. wraz z synami O. i D. podjęli starania o przeprowadzenie przebudowy domu, w wyniku której miały powstać dwa odrębne lokale mające służyć rodzinom D. S. i O. S. do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. W tym celu B. S. zlecił w 1977 r. przygotowanie inwentaryzacji i projektu budowlanego, który w maju 1978 r. został przygotowany przez uprawnionego architekta. Konserwator Zabytków m. W. decyzją z  dnia 5 czerwca 1978 r. zezwolił na prowadzenie robót konserwatorskich w  zabytkowym domu, a decyzją Naczelnika Dzielnicy z dnia 26 czerwca 1979 r. wydano zezwolenie na wykonanie generalnego remontu domu. Dnia 31  października 1979 r. D. S., O.S. i B. S. złożyli do  Sądu Rejonowego w W. wniosek o zniesienie współwłasności rzeczonej nieruchomości przez ustanowienie odrębnej własności dwóch lokali. W  tej sprawie została sporządzona opinia biegłego sądowego, który stwierdził m.in., że dom nie przedstawia wartości użytkowej większej niż 10 % wartości „pierwotnej”, elementy konstrukcji i pokrycia drewnianego kwalifikują się do rozbiórki, ściany wewnętrzne z cegły wymagają całkowitej wymiany oraz niezbędne jest podjęcie dalszych licznych działań opisanych w opinii. Sąd Rejonowy w W. postanowieniem z dnia 16 września 1980 r. zniósł współwłasność rzeczonej nieruchomości w ten sposób, że ustanowił odrębną własność dwóch lokali mieszkalnych i przyznał na wyłączną własność D. S. lokal nr 1 i O.S. lokal nr 2. Naczelnik Dzielnicy (…) decyzją z dnia 3 lutego 1981 r. oddał nieruchomość gruntową przy  ul. (…) w użytkowanie wieczyste D. S. i   O.S. W wykonaniu tej decyzji dnia 21 maja 1981 r. zawarto umowę ustanowienia użytkowania wieczystego. Decyzją z 12 maja 2006 r. Prezydent m. W. orzekł o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp