Postanowienie SN z dnia 26 maja 2021 r., sygn. IV CSKP 8/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jacek Widło (przewodniczący)
SSN Marcin Łochowski (sprawozdawca)
SSN Mariusz Łodko
w sprawie z wniosku Parafii (…) w I.
przy uczestnictwie E. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P.
o ustanowienie służebności przesyłu,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym
w Izbie Cywilnej w dniu 26 maja 2021 r.,
skargi kasacyjnej wnioskodawcy
od postanowienia Sądu Okręgowego w B.
z dnia 23 sierpnia 2018 r., sygn. akt II Ca (…),
1. oddala skargę kasacyjną;
2. zasądza od Parafii (…) w I. na rzecz E. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Postanowieniem z 23 sierpnia 2018 r. Sąd Okręgowy w B. oddalił apelację wnioskodawczyni od postanowienia Sądu Rejonowego w I. z 23 lutego 2018 r., oddalającego wniosek Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem (...) w I. o ustanowienie na rzecz E. sp. z o.o. w P. na działkach nr (…) i (…) położonych w miejscowości S., gmina I., dla których prowadzona jest księga wieczysta nr (…) służebności przesyłu, polegającej na znoszeniu istnienia dotychczas posadowionych urządzeń przesyłowych i linii napowietrznych 15 KV relacji GPZ R.-K..
Zaskarżone orzeczenie zapadło na podstawie następujących ustaleń faktycznych i rozważań prawnych. Przez nieruchomość wnioskodawczyni przebiega napowietrzna linia średniego napięcia 15 kV, relacji GPZ R.-K. wybudowana w 1962 r. W chwili wybudowania linii energetycznej nieruchomość była własnością Skarbu Państwa. Zarządzeniem Ministra Górnictwa i Energetyki z 25 listopada 1958 r. zostało utworzone Przedsiębiorstwo Państwowe „Z.”. W skład tego przedsiębiorstwa wszedł Z. B. w B.. Następnie 30 czerwca 1989 r. został sporządzony protokół podziału majątku przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą P. z siedzibą w B.. Zarządzeniem z 9 lipca 1993 r. Minister Przemysłu dokonał podziału przedsiębiorstwa po nazwą „Z. B.” w B.. Aktem notarialnym z 30 czerwca 2007 r. Rep. (...) doszło do zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w wyniku czego E. sp. z o.o. stał się na podstawie umowy właścicielem składników mienia E. S.A., w tym prawa własności ruchomości, zwłaszcza związanych z prowadzeniem działalności w zakresie dystrybucji energii elektrycznej linii kablowych napowietrznych itd., w tym również zlokalizowanych na nieruchomości wnioskodawczyni. Z kolei wnioskodawczyni stała się właścicielką spornej nieruchomości na podstawie orzeczenia Komisji Majątkowej w W. z 7 listopada 2000 r. Wnioskodawczyni bezskutecznie wzywała uczestnika do zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu za wynagrodzeniem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty