Postanowienie SN z dnia 18 maja 2021 r., sygn. I PSKP 15/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Krzysztof Rączka
SSN Romualda Spyt
w sprawie z powództwa H. T.
przeciwko Spółce R. Spółce Akcyjnej w B.
o rekompensatę,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 18 maja 2021 r.,
skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy
i Ubezpieczeń Społecznych w K.
z dnia 11 kwietnia 2019 r., sygn. akt IX Pa (…),
odrzuca skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Powódka H.K. wniosła odwołanie od wydanej przez pozwaną Spółkę R. S.A. w B. decyzji odmawiającej jej wypłaty rekompensaty w kwocie 10.000 zł z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Powódka twierdziła, że ponowne zawarcie związku małżeńskiego nie pozbawia jej statusu wdowy po zmarłym mężu emerycie górniczym.
Pozwana Spółka R. S.A. w B. wniosła o oddalenie powództwa, podnosząc, że powódka nie posiada już statusu wdowy po emerycie górniczym, gdyż zawarła ponowny związek małżeński. Za taką interpretacją przemawiają, zdaniem pozwanej, przepisy ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego.
Sąd Rejonowy w B., wyrokiem z dnia 18 lipca 2018 r., zasądził od pozwanej Spółki R. S.A. w B. na rzecz powódki H.K. kwotę 10.000 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie a ponadto orzekł o kosztach sądowych i kosztach procesu.
Z ustaleń Sądu Rejonowego wynika, że powódka była żoną emeryta jednej z kopalń wchodzących w skład K. S.A. w K. Jej mąż emeryt górniczy zmarł. Od chwili śmierci męża powódka ma ustalone prawo do renty rodzinnej po zmarłym mężu na stałe i rentę tę pobiera. Będąc wdową po zmarłym emerycie górniczym, powódka zawarła ponowny związek małżeński.
W tym stanie faktycznym Sąd Rejonowy powołał się na art. 2 i art. 4 ustawy z dnia 12 października 2017 r. o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla (Dz.U. z 2017 r., poz. 1971) i stwierdził, że warunkiem koniecznym uzyskania prawa do rekompensaty jest kumulatywne spełnienie następujących przesłanek: (-) uzyskanie prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej; (-) faktyczne pobieranie tego świadczenia; (-) posiadanie w trakcie pobierania świadczenia emerytalno-rentowego uprawnienia do bezpłatnego węgla zgodnie z zakładowymi przepisami prawa pracy; ewentualnie: (-) posiadanie statusu wdowy po zmarłym górniku, (-) posiadanie ustalonego prawa do renty rodzinnej po zmarłym emerycie lub renciście.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty