13.05.2021

Postanowienie SN z dnia 13 maja 2021 r., sygn. III CSKP 77/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Beata Janiszewska (przewodniczący)
‎SSN Marcin Krajewski
‎SSN Joanna Misztal-Konecka (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku E. F.
‎przy uczestnictwie S. S., S. G., H. Ś. i A. M.
‎o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po W. P.,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 13 maja 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej uczestniczki S. G.

od postanowienia Sądu Okręgowego w N.
‎z dnia 7 listopada 2018 r., sygn. akt III Ca (...),

uchyla zaskarżone postanowienie w punkcie 1 i 3, przekazując sprawę w tym zakresie do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w N., wraz z rozstrzygnięciem o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

1. Postanowieniem z 21 grudnia 2017 r. Sąd Rejonowy w N. zmienił postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po W. P. wydane przez Sąd Powiatowy w N. w dniu 2 marca 1951 r. (sygn. akt I Ns II (...)) w ten sposób, że stwierdził, iż spadek po W. P. zmarłej 9 maja 1950 r. w Ł. na podstawie ustawy nabyli mąż L. P. oraz córki E. F., K. P. i S. G. po 1/4 części (pkt I).

2. Postanowieniem z 7 listopada 2018 r. wydanym na skutek apelacji uczestników S. S., A. M. i H. Ś. Sąd Okręgowy w N. zmienił zaskarżone postanowienie w pkt I w ten sposób, że oddalił wniosek (pkt 1), oddalił apelacje w pozostałym zakresie (pkt 2) i rozstrzygnął o kosztach postępowania apelacyjnego (pkt 3).

Sąd Okręgowy podzielił w przeważającej mierze ustalenia faktyczne poczynione przez Sąd Rejonowy. Zgodnie z tymi ustaleniami W. P. zmarła 9 maja 1950 r. W chwili śmierci była zamężna z L. P., z którym miała trzy córki, tj. K., E. i S.. W dniu 8 maja 1950 r. W. P. sporządziła testament, w którym swojemu mężowi L. P. zapisała całą swoją posiadłość (nieruchomości i ruchomości) - do jego śmierci. Wskazała, że po śmierci ma on rozdzielić majątek na troje dzieci, tj. K., S. i E.. Testament został spisany przez W. B.. Świadkami sporządzenia testamentu byli: F. F., P. D. i J. W.. Dla spadkodawczyni bardzo ważny był los jej dzieci i gdyby wiedziała, że mąż L. nie przekaże majątku ich wspólnym dzieciom, nie sporządziłaby testamentu o takiej treści (nie przekazałaby mężowi majątku). Działała w zaufaniu, że mąż nie zrobi krzywdy dzieciom.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp