12.05.2021

Postanowienie SN z dnia 12 maja 2021 r., sygn. V CSKP 58/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Agnieszka Piotrowska (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Marta Romańska
‎SSN Krzysztof Strzelczyk

w sprawie z wniosku T. Sp. z o.o. z siedzibą w K.
‎przy uczestnictwie (…) Spółdzielni Mieszkaniowej z siedzibą w K.

i Gminy K.
‎o stwierdzenie nabycia w drodze zasiedzenia służebności gruntowej,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 12 maja 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej wnioskodawcy

od postanowienia Sądu Okręgowego w K.
‎z dnia 13 lutego 2019 r., sygn. akt IV Ca (…),

uchyla zaskarżone postanowienie i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w K. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca T. spółka z o.o. z siedzibą w K. domagała się stwierdzenia, że jej poprzednik prawny- Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w K. nabyło z dniem 27 maja 2000 r., ewentualnie z dniem 27 maja 2010 r. przez zasiedzenie w dobrej wierze służebność gruntową odpowiadającą treści służebności przesyłu (ewentualnie służebność przesyłu), obciążającą bliżej opisaną nieruchomość składającą się z działek gruntu nr 51/3 i działki nr 52/2, objętą księgą wieczystą (…) w zakresie niezbędnym do użytkowania i obsługi znajdującej się na tej nieruchomości sieci ciepłowniczej kanałowej o bliżej opisanych parametrach. Uczestnicy postępowania: właściciel gruntu Gmina K. oraz użytkownik wieczysty tej nieruchomości - (…) Spółdzielnia Mieszkaniowa w K. (dalej (…)SM) wnieśli o oddalenie wniosku.

Postanowieniem z dnia 14 listopada 2017 r. Sąd Rejonowy w K. oddalił wniosek. Ustalił, że objęta nim nieruchomość gruntowa, wcześniej stanowiąca własność Skarbu Państwa, a od dnia 27 maja 1990 r. własność Gminy K., została oddana w użytkowanie wieczyste uczestniczce (…)SM na podstawie umów z dnia 22 lutego 1966 r. oraz z dnia 12 listopada 1968 r. Na gruntach tych Spółdzielnia wybudowała w latach 60-tych i 70-tych osiedle mieszkaniowe (…) w K. Osiedle powstałe w ramach I etapu budowy posiadało własne zasilane w energię cieplną i własne sieci centralnego ogrzewania współpracujące z osiedlową kotłownią. W  związku z kontynuacją przez (…)SM inwestycji mieszkaniowych powstała konieczność rozbudowy sieci ciepłowniczej. Urządzenia przesyłowe znajdujące się między innymi na nieruchomości objętej wnioskiem w tej sprawy powstały w latach 70-tych ubiegłego wieku. Bloki spółdzielcze były zaopatrywane od wielu lat,  a  co najmniej od 1983 r. nieprzerwanie w energię cieplną za pośrednictwem opisanej we wniosku sieci ciepłowniczej na podstawie kolejnych umów zawieranych  z (…) Miejskim Przedsiębiorstwem Ciepłowniczym w   K. i   Miejskim Przedsiębiorstwem Ciepłowniczym w Z. Na  podstawie dowodów   z  dokumentów Sąd Rejonowy odtworzył proces przekształceń prawno-organizacyjnych tych podmiotów prowadzący do następstwa prawnego wnioskującej Spółki. Opierając się na tych ustaleniach faktycznych Sąd  Rejonowy  doszedł do przekonania, że wniosek nie zasługiwał na uwzględnienie w świetle art. 292, art. 172-173, 175-176 oraz art. 352 § 1 i 2 k.c. ze względu na niedopuszczalność, co do zasady w świetle zasady numerus clausus ograniczonych praw rzeczowych, nabycia w drodze zasiedzenia służebności gruntowej odpowiadającej treścią służebności przesyłu, uregulowanej w art. 305-305 k.c., na podstawie zdarzeń mających miejsce przed dniem wejścia w życie tych regulacji, a zatem przed dniem 3 sierpnia 2008 r.. Ponadto, skoro grunt objęty wnioskiem pozostaje w wieczystym użytkowaniu (…)SM, wnioskodawca nie miał podstaw kierowania swoich roszczeń do właściciela gruntu - Gminy K., zamiast do (…)SM jako wieczystego użytkownika gruntu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp