Postanowienie SN z dnia 5 maja 2021 r., sygn. I NSNK 10/20
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Ewa Stefańska (przewodniczący)
SSN Paweł Księżak (sprawozdawca)
SSN Oktawian Nawrot
SSN Maria Szczepaniec
SSN Krzysztof Wiak
Łukasz Jan Kotynia (ławnik Sądu Najwyższego)
Aleksander Stefan Popończyk (ławnik Sądu Najwyższego)
w sprawie z wniosku J. R.
o odszkodowanie i zadośćuczynienie
po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 5 maja 2021 r.
z urzędu
kwestii dopuszczalności skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego
od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z 8 lutego 2018 r.
sygn. akt II AKa (...)
na podstawie art. 95 pkt 2 u.SN w zw. z art. 531 § 1 k.p.k. w zw. z art. 530 § 2 k.p.k. w zw. z art. 429 § 1 k.p.k. i art. 90 § 2 u.SN
pozostawia skargę nadzwyczajną bez rozpoznania.
UZASADNIENIE
Wnioskodawca J. R. (reprezentowany przez pełnomocnika) w piśmie procesowym z 19 listopada 2008 r., działając na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, wystąpił do Sądu Okręgowego w K. z żądaniem zasądzenia kwoty 25.000 zł tytułem zadośćuczynienia za krzywdę wynikłą z wykonania decyzji o internowaniu w okresie od 23 stycznia 1982 r. do 2 lipca 1982 r., w związku z wprowadzeniem 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
W uzasadnieniu wniosku zaznaczono, że rozmiar krzywd psychicznych i fizycznych wnioskodawcy był znaczny, a żądana kwota, określona w ustawie jako maksymalna, tylko w znikomym stopniu oddaje rozmiar poniesionych przez niego krzywd.
Uwzględniając przedmiotowy wniosek, Sąd Okręgowy w K. wyrokiem z 12 stycznia 2010 r., sygn. akt III Ko (...), na podstawie art. 8 ust. 1 i art. 13 ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego zasądził od Skarbu Państwa na rzecz J. R. łącznie kwotę 25.000 zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, wynikłą z wykonania decyzji o internowaniu nr 54 z 23 stycznia 1982 r., wydanej przez Komendanta Wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w K.; kosztami postępowania obciążając Skarb Państwa. Orzeczenie to nie zostało zaskarżone.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty