Postanowienie SN z dnia 5 maja 2021 r., sygn. II USK 175/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Piotr Prusinowski
w sprawie z wniosku A. G.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w W.
o rentę z tytułu niezdolności do pracy,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 5 maja 2021 r.,
skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...)
z dnia 12 września 2019 r., sygn. akt III AUa (...),
I. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
II. przyznaje radcy prawnemu P. J. od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w (...) tytułem wynagrodzenia za reprezentowanie odwołującego się w postępowaniu kasacyjnym z urzędu 120 zł (sto dwadzieścia) podwyższone o stawkę podatku od towarów i usług.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 12 września 2019 r. Sąd Apelacyjny w (…) oddalił apelację A. G. od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 9 maja 2017 r., w którym to oddalono odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, […] Oddziału w W. z dnia 19 sierpnia 2016 r., odmawiającą ubezpieczonemu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Sąd Apelacyjny podkreślił, że w zbieżnej ocenie wielu specjalistów lekarzy zarówno w postępowaniu orzeczniczym, jak i w weryfikującym postępowaniu sądowym w dacie wydania decyzji organu rentowego ubezpieczony nie spełniał przesłanki niezdolności do pracy, niezdolność ta powstała ponad rok później. Kwestionowanie decyzji sprowadza się w przypadku odwołującego do kontestowania wniosków orzeczniczych lekarzy specjalistów medycyny zajmujących się schorzeniami rozpoznanymi u odwołującego. Sąd Apelacyjny wskazał, że w sprawie przeprowadzono dowody z opinii dwóch różnych zespołów biegłych w postępowaniu przed sądem pierwszej i drugiej instancji. Ocena stanu zdrowia odwołującego się i niezdolności do pracy w istotnym dla rozstrzygnięcia okresie okazała się jednoznaczna. Sąd nie znalazł podstaw do kwestionowania prawidłowości tych wszystkich opinii. Powodem ustalenia częściowej niezdolności do pracy i prawa do świadczeń rentowych w przeszłości, przed wydaniem kwestionowanej w sprawie decyzji, był ciężki stan kardiologiczny odwołującego się i przeprowadzona wówczas operacja chirurgiczna. Stan ten uległ jednak poprawie i stabilizacji. Następnie ponad rok później po wydaniu decyzji doszło do pogorszenia stanu zdrowia, który w ocenie biegłych sądowych spowodował ponowną częściową niezdolność do pracy. Sąd Apelacyjny podkreślił, że w związku z zarzutami odwołującego się dokonał weryfikacji opinii lekarskich na etapie postępowania apelacyjnego lecz przeprowadzone dowody jedynie potwierdziły prawidłowość wcześniejszych ustaleń Sądu Okręgowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty