Postanowienie SN z dnia 30 kwietnia 2021 r., sygn. IV CSK 367/20
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Roman Trzaskowski
w sprawie z wniosku Gminnej Spółdzielni S. w K.
przy uczestnictwie S. M., J. D., A. O., Z. S. i M. M.
o stwierdzenie zasiedzenia,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
w dniu 30 kwietnia 2021 r.,
na skutek skargi kasacyjnej uczestnika postępowania S. M.
od postanowienia Sądu Okręgowego w G.
z dnia 5 września 2019 r., sygn. akt XVI Ca (…),
1) odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;
2) zasądza od skarżącego na rzecz wnioskodawczyni kwotę 900 (dziewięćset) zł z tytułu zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Postanowieniem z dnia 5 września 2019 r. Sąd Okręgowy w G. zmienił postanowienie Sądu Rejonowego w K. z dnia 16 sierpnia 2018 r. stwierdzające, że wnioskodawca Gminna Spółdzielnia „S." w K. nabyła przez zasiedzenie własność bliżej oznaczonej nieruchomości położonej w W. stanowiącej działkę geodezyjną o numerze (…)/1 o powierzchni 0,0186 ha, tylko o tyle, że w miejsce daty zasiedzenia nieruchomości określonej jako 13 października 2013 r. datę tę określił jako 16 listopada 2013 r., w pozostałym zakresie apelację uczestnika S. M. oddalił oraz orzekł o kosztach postępowania.
W skardze kasacyjnej, w uzasadnieniu wniosku o jej przyjęcie do rozpoznania, S. M. wskazał przyczynę kasacyjną określoną w art. 3989 § 1 pkt 1, 2 i 4 k.p.c.
Jego zdaniem, w sprawie występuje istotne zagadnienie prawne związane z wykładnią art. 336 k.c., wyrażające się w pytaniu, czy wobec zawarcia umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości z elementami umowy użyczenia tejże nieruchomości, zasadne jest uznanie, że charakter posiadania zmienia się z zależnego na samoistne przez sam fakt bezskutecznego upływu czasu przewidzianego do zawarcia umowy przyrzeczonej. Wiąże się z tym potrzeba wykładni art. 336 k.c. przez odpowiedź na pytanie, czy za wyraźne działanie dostrzegalne dla innych, także dla właściciela nieruchomości, należy też rozumieć bezczynność podmiotu (tj. strony umowy przedwstępnej, z elementami umowy użyczenia, która nie dąży do zawarcia umowy przyrzeczonej), a tym samym czy taka bezczynność czyni zadość wymaganiu wykazania przez posiadacza, że jego władztwo nad nieruchomością oderwało się od zakresu przekazanych mu uprawnień i stało się samoistnym, właścicielskim, niezależnym od istniejących stosunków umownych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty