Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (606716)
      • Kadry i płace (26075)
      • Obrót gospodarczy (88755)
      • Rachunkowość firm (3835)
      • Ubezpieczenia (35850)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    29.04.2021

    Postanowienie SN z dnia 29 kwietnia 2021 r., sygn. I USK 120/21

    Sąd Najwyższy w składzie:

    SSN Maciej Pacuda

    w sprawie z odwołania H. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
    ‎w K.
    ‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w C.
    ‎z udziałem zainteresowanego D. P.
    ‎o podleganie ubezpieczeniom społecznym,
    ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 29 kwietnia 2021 r.,
    ‎skargi kasacyjnej odwołującej się Spółki od wyroku Sądu Apelacyjnego
    ‎w (…)
    ‎z dnia 17 września 2019 r., sygn. akt III AUa (…),

    1) odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

    2) zasądza od odwołującej się na rzecz organu rentowego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

    UZASADNIENIE

    Sąd Apelacyjny – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (…) wyrokiem z dnia 17 września 2019 r., wydanym na skutek apelacji wniesionej przez odwołującą się H. Sp. z o.o. w K. od wyroku Sądu Okręgowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 6 czerwca 2018 r., oddalającego odwołania od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w C. z dnia 16 października 2017 r., w których organ rentowy stwierdził, że zainteresowani D. P., Z. G. i W. K. jako osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych o świadczenie usług u płatnika składek H. Sp. z o.o. w K. podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu w okresach wskazanych w decyzjach oraz ustalił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia za te okresy, zmienił wyrok Sądu pierwszej instancji w punkcie 2 o tyle, że zasądził od odwołującej się na rzecz organu rentowego kwotę 540 zł tytułem kosztów zastępstwa procesowego oraz oddalił apelację w pozostałym zakresie i rozstrzygnął o kosztach postępowania apelacyjnego.

    Odwołująca się H. Sp. z o.o. w K. wniosła do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 17 września 2019 r., zaskarżając ten wyrok w zakresie, w jakim oddalono apelację co do zainteresowanego D. P. i zarzucając mu tym zakresie naruszenie prawa materialnego, to jest: art. 6 ust. 1 pkt 4 i art. 12 ust. 1 w związku z art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, art. 627 k.c. w związku z art. 750 k.c., art. 353 k.c., art. 65 k.c. w związku z art. 60 k.c. oraz art. 6 k.c. w związku z art. 734 k.c. i art. 750 k.c., a także mające istotny wpływ na wynika sprawy naruszenie przepisów postępowania, to jest: art. 233 § 1 k.p.c. i art. 278 k.p.c. w związku z art. 300 k.p.c. i w związku z art. 391 k.p.c. oraz art. 385 k.p.c., art. 328 § 2 k.p.c. w związku z art. 387 § 1 i 2 k.p.c., art. 219 k.p.c. i art. 391 § 1 k.p.c. oraz art. 98 k.p.c.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.