28.04.2021

Postanowienie SN z dnia 28 kwietnia 2021 r., sygn. III PSK 43/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Halina Kiryło

w sprawie z powództwa R. S.
‎przeciwko Akademii im. […] w G.
‎o przywrócenie do pracy,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 28 kwietnia 2021 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G.
‎z dnia 24 czerwca 2019 r., sygn. akt VI Pa (…),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od powoda na rzecz pozwanej kwotę po 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w G. wyrokiem z dnia 24 czerwca 2019 r. oddalił apelację powoda R. S. od wyroku Sądu Rejonowego w G. z dnia 3 lipca 2018 r., oddalającego wniesione przez niego powództwo o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę z pozwaną Akademią im. [...] w G. za bezskuteczne i przywrócenie do pracy oraz zasądzenie kwoty 6.917,96 zł tytułem wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

W wywiedzionej od powyższego wyroku skardze kasacyjnej powód, zaskarżając wyrok Sądu drugiej instancji w całości, podniósł zarzut naruszenia: (-) art. 30 ust. 1 w związku z art. 44 k.p., polegający na ich nieprawidłowym zastosowaniu i przyjęciu jako okoliczności uzasadniającej wypowiedzenie łączącej strony umowy o pracę, niewskazania przez powoda pozwanej jako podstawowego miejsca pracy, podczas gdy w złożonym mu przez pozwaną oświadczeniu okoliczności te nie zostały w ogóle podniesione, a wskazane jako taka okoliczność „zatrudnienie na drugim etacie”, jako wyrażenie pozaustawowe, nie może być traktowana w sposób tożsamy; (-) art. 42 § 1 k.p. w związku z art. 6 k.c., polegający na jego niezastosowaniu i uznaniu, że pozwana proponowała powodowi przejście na zatrudnienie u niej jako w podstawowym miejscu pracy, podczas gdy pozwana nie poczyniła żadnych formalnych kroków w tym kierunku, zaś nieoficjalnej rozmowy między powodem a innym pracownikiem pozwanej nie można traktować choćby jako oferty zmiany warunków pracy; (-) art. 381 w związku z art. 236 k.p.c., polegający na nierozpoznaniu zgłoszonego w apelacji wniosku dowodowego zmierzającego do wykazania, że w dniu wydania orzeczenia przez Sąd pierwszej instancji pozwana ogłosiła konkurs na stanowisku pracy zajmowanym uprzednio przez powoda, co jednoznacznie wskazywało na brak rzeczywistych potrzeb rozwiązania z nim spornego stosunku pracy i umożliwiało orzeczenie przez Sąd pierwszej instancji o przywróceniu skarżącego do pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp