27.04.2021

Postanowienie SN z dnia 27 kwietnia 2021 r., sygn. III PSK 38/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Maciej Pacuda

w sprawie z powództwa C. J. R.
‎przeciwko Politechnice (…) w R.
‎o nawiązanie stosunku pracy,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 27 kwietnia 2021 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w R.
‎z dnia 25 października 2019 r., sygn. akt IV Pa (…),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. oddala wniosek pozwanej o zasądzenie na jej rzecz kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w R. wyrokiem z dnia 25 października 2019 r., wydanym na skutek apelacji wniesionej przez pozwaną Politechnikę (…) w R. od wyroku Sądu Rejonowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w R. z dnia 24 kwietnia 2019 r., zmienił ten wyrok i oddalił powództwo C. J. R. o nawiązanie przez nią stosunku pracy z pozwaną oraz rozstrzygnął o kosztach postępowania w sprawie.

Powódka C. J. R. wniosła do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną od wyroku Sądu Okręgowego z dnia 25 października 2019 r., zaskarżając ten wyrok w całości i zarzucając mu naruszenia prawa materialnego, to jest: art. 118a ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym w związku z § 67 ust. 4 Statutu Politechniki (…) w R. w związku z pkt 11 załącznika nr 4 do Statutu.

We wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania skarżąca powołała się na oczywistą zasadność tego środka zaskarżenia, która stanowi konsekwencję błędnej wykładni przepisów powołanych w podstawie zaskarżenia. Zdaniem skarżącej, Sąd drugiej instancji, wbrew literalnemu brzmieniu pkt 11 załącznika nr 4 do Statutu pozwanej, błędnie uznał bowiem, że po prawidłowo przeprowadzonej procedurze konkursowej rektor pozwanej nie był zobowiązany do wszczęcia postępowania zmierzającego do zatrudnienia skarżącej na stanowisku adiunkta w katedrze mechaniki Stosowanej i Robotyki. Tymczasem, gdyby organ uchwalający Statut chciał pozostawić w gestii rektora decyzyjność w zakresie wszczęcia lub odmowy wszczęcia postępowania zmierzającego do zatrudnienia nauczyciela po rozstrzygnięciu i zakończeniu procedury konkursowej, znalazłoby to odzwierciedlanie w literalnym brzmieniu powołanego przepisu. Skarżąca, przytaczając poglądy doktryny i orzecznictwa, podkreśliła równocześnie, że w demokratycznym państwie prawa obowiązuje pierwszeństwo wykładni językowej, która powinna uwzględniać takie odczytanie przepisu, które pozwala na uznanie, że realizuje on określone społeczne oczekiwania i jest zgodny z Konstytucją. W drodze stosowania wykładni nie można natomiast nadać określonemu przepisowi prawa innego znaczenia niż to, które wprost wynika z jego treści, a tak właśnie uczynił Sąd drugiej instancji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp