27.04.2021

Postanowienie SN z dnia 27 kwietnia 2021 r., sygn. II USK 151/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak

w sprawie z wniosku M. P.
‎przeciwko Dyrektorowi Biura Emerytalnego Służby Więziennej w W.
‎o prawo do renty inwalidzkiej,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 27 kwietnia 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 28 października 2019 r., sygn. akt III AUa (…),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od wnioskodawcy na rzecz organu rentowego kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny w (…) wyrokiem z dnia 28 października 2019 r. oddalił apelację ubezpieczonego M. P. od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 28 grudnia 2017 r., którym oddalono odwołanie ubezpieczonego od decyzji Dyrektora Biura Emerytalnego Służby Więziennej w W. z dnia 30 czerwca 2017 r., odmawiającej przyznania ubezpieczonemu prawa do renty inwalidzkiej.

W zaskarżonej decyzji Dyrektor Biura Emerytalnego Służby Więziennej wskazał na art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2020 r., poz. 723 ze. zm., zwanej dalej ustawą o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy) stanowiący, że prawo do zaopatrzenia emerytalnego nie przysługuje funkcjonariuszowi, który został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne lub przestępstwo skarbowe umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego, popełnione w związku z wykonywaniem czynności służbowych i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, albo za przestępstwo określone w art. 258 k.k. lub wobec którego orzeczono prawomocnie środek karny pozbawienia praw publicznych za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, które zostało popełnione przed zwolnieniem ze służby. Ubezpieczony, będący funkcjonariuszem Służby Więziennej, wyrokiem Sądu Rejonowego w R., X Wydział Karny, z dnia 23 czerwca 2016 r., sygn. akt X K (…), został uznany za winnego popełnienia przestępstwa określonego w art. 286 § 1 k.k. w zbiegu z art. 230 § 1 k.k. w związku z art. 11 § 2 k.k. w związku z art. 12 k.k. i skazany na karę pozbawienia wolności w wymiarze roku i 4 miesięcy, warunkowo zawieszonej na okres próby wynoszący 3 lata. Wobec ubezpieczonego orzeczono również zakaz zajmowania stanowisk w administracji państwowej przez okres 4 lat, przy czym na okres ten został zaliczony czas zawieszenia ubezpieczonego w czynnościach służbowych. Zasądzono również grzywnę, obowiązek naprawienia szkody oraz koszty procesu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp