15.04.2021

Postanowienie SN z dnia 15 kwietnia 2021 r., sygn. III USK 64/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romualda Spyt

w sprawie z odwołania M. K.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w B.
‎o przeniesienie odpowiedzialności z tytułu składek,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 15 kwietnia 2021 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 24 września 2019 r., sygn. akt III AUa (…),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od M.K. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w B. kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 10 października 2018 r. Sąd Okręgowy w L. oddalił odwołanie M. K. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w B. z dnia 31 sierpnia 2015 r. stwierdzającej, że ponosi on odpowiedzialność za zaległości składkowe „S.” Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w B.

Sąd Apelacyjny w (…), wyrokiem z dnia 24 września 2019 r., oddalił apelację odwołującego się od powyższego wyroku.

Skarga kasacyjna odwołującego się od powyższego wyroku została oparta na podstawie naruszenia prawa materialnego, tj. art. 116 § 1 pkt 1 lit. a oraz lit. b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.) w związku z art. 31 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2021 r., poz. 423.), przez jego błędną wykładnię oraz niewłaściwe zastosowanie przez:

a) przyjęcie przez Sąd, że złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości po właściwym terminie jednoznacznie warunkuje i wyklucza ocenę winy osoby obowiązanej do jego złożenia w przekroczeniu tego terminu w sytuacji, gdy podstawą do uchylenia się członka zarządu od odpowiedzialności określonej w art. 116 Ordynacji podatkowej jest przede wszystkim wykazanie braku winy w niezgłoszeniu tego wniosku w terminie, a zarazem przesłanka ta obejmuje również sytuację, w której członek zarządu posiada plan działania i widzi realne szanse na uratowanie spółki, zaś dla realizacji swojego planu podejmuje ryzyko gospodarcze i nie zgłasza wniosku o ogłoszenie upadłości spółki, nawet w wypadku jeżeli ostatecznie plan ten się nie powiedzie, co więcej zaś interpretacja przepisu w ten sposób, iż złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości po właściwym terminie wyklucza przesłankę ekskulpacyjną uchylenia się od odpowiedzialności za zaległości publicznoprawne objęte decyzją ZUS, jest sprzeczna z logiczną i celowościową wykładnią przepisu i ogranicza jego zastosowanie w sposób premiujący osoby, które nie podejmują żadnych działań celem ustabilizowania bądź uporządkowania spraw majątkowych podmiotów w upadłości, nadto pojęcie niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości w przepisanym terminie zawiera w sobie również sytuację zgłoszenia tego wniosku po terminie, a zatem nie wyklucza to możliwości rozważenia przesłanki braku winy obowiązanego do jego złożenia;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp