14.04.2021

Postanowienie SN z dnia 14 kwietnia 2021 r., sygn. II CSKP 16/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jacek Widło (przewodniczący)
‎SSN Marcin Łochowski
‎SSN Mariusz Łodko (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku K. F., R. J., M. K., I. N. i M. S.
‎przy uczestnictwie M. S.
‎o dział spadku i zniesienie współwłasności,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym

w Izbie Cywilnej w dniu 14 kwietnia 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej uczestniczki postępowania

od postanowienia Sądu Okręgowego w P.
‎z dnia 20 września 2018 r., sygn. akt IV Ca (…),

1. odrzuca skargę kasacyjną w zakresie punktu 1 (pierwszego) postanowienia w części oddalającej apelację wnioskodawców;

2. uchyla zaskarżone postanowienie w punkcie 1 (pierwszym) w zakresie oddalającym apelację uczestniczki postępowania i w punkcie 2 (drugim) o kosztach postępowania i przekazuje sprawę w tym zakresie Sądowi Okręgowemu w P. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w P. postanowieniem z 12 grudnia 2016 r. oddalił wniosek o dział spadku i zniesienie współwłasności uznając, że nie jest możliwe uwzględnienia propozycji wnioskodawców i przyznanie całej nieruchomości na rzecz M. S., co było sprzeczne z jej wolą. Przyjął, że nie można zarządzić sprzedaży licytacyjnej nieruchomości z uwagi na sprzeciw wszystkich uczestników postępowania. Podział nieruchomości zgodnie z wnioskiem uczestniczki postępowania nie jest możliwy do wykonania, bez dostosowania budynku do warunków technicznych, koniecznych do wydzielenia odrębnych nieruchomości.

Postanowieniem z 26 lipca 2017 r., Sąd Okręgowy w P. uchylił postanowienie sądu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania, z uwagi na zmianę stanowiska procesowego wszystkich zainteresowanych w przedmiocie zgody na sprzedaż nieruchomości. Po ponownym rozpoznaniu sprawy, postanowieniem z 6 marca 2018 r. Sąd Rejonowy w P. po raz kolejny oddalił wniosek o dział spadku i zniesienie współwłasności.

Sąd Rejonowy ustalił, że E. i S. P. byli właścicielami nieruchomości stanowiącej działkę oznaczoną numerem 702, położonej w P. przy ul. (…), dla której Sąd Rejonowy w P. prowadzi księgę wieczystą (…). S.P. zmarł 18 lipca 1992 r. w P. Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w P. z 18 marca 2003 r. spadek po nim nabyły na mocy ustawy: żona E. P. w 1/4 części oraz córki K.F., E. S., I. N. i M. S. po 3/16 części każda z nich. E. P. zmarła 7 stycznia 2002 r. w P. Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w P. z 18 marca 2003 r. spadek po niej nabyła w całości na mocy testamentu własnoręcznego z dnia 19 marca 201 r. (oczywista omyłka Sądu II instancji, prawidłowo powinno być „2001 r.”) córka M. S. Na datę złożenia wniosku współwłaścicielkami przedmiotowej nieruchomości były: K. F. w udziale 39/512 części, E. S. z udziałem 39/512, R. J. w udziale 1/16 części, M. K. w udziale 1/16 części, I. N. w udziale 39/512 części i M. S. w udziale 299/512 części. 30 kwietnia 2013 r. zmarła uczestniczka E. S. Spadek po niej nabyły na mocy ustawy córki M. S. i P. Z. Aktem notarialnym z dnia 15 lutego 2014 r. P. Z. darowała na rzecz M. S. przypadający jej udział w przedmiotowej nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp