24.03.2021

Postanowienie SN z dnia 24 marca 2021 r., sygn. II USK 131/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Leszek Bielecki

w sprawie z wniosku H. Sp. z o.o. z siedzibą w P.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w P.
‎z udziałem zainteresowanego P. K., M. K.
‎o podleganie ubezpieczeniom społecznym i wysokość podstawy wymiaru składek,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 24 marca 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 16 października 2019 r., sygn. akt III AUa (…),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od skarżącej na rzecz organu rentowego kwotę 240,00 zł (dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny w (…) III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z 16 października 2019 r., sygn. akt III AUa (…) na skutek apelacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych […] Oddział w P., zmienił zaskarżony wyrok Sądu Okręgowego w P. z 28 marca 2018 r., sygn. akt VIII U (…) w jego punkcie 1 i oddalił odwołanie płatnika składek H. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. od dwóch decyzji organu rentowego z dnia 13 lutego 2017 r. stwierdzających, że zainteresowani P. K. i M. K., jako osoby wykonujące pracę w charakterze zleceniobiorców u płatnika składek podlegają w okresach wskazanych w decyzjach obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i określających podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i ubezpieczenie zdrowotne.

Płatnik składek zaskarżył powyższy wyrok w całości skargą kasacyjną zarzucając naruszenie: 1) art. 382 oraz art. 387 § 2 pkt 1 k.p.c. w związku z art. 328 § 2 k.p.c. w związku z art. 391 § 1 k.p.c. przez nieprawidłową konstrukcję treści uzasadnienia zaskarżonego wyroku, tak iż przywołując w całości ustalenia faktyczne Sądu Okręgowego oraz nie podnosząc żadnych argumentów mogących świadczyć o zmianie ustaleń faktycznych lub uzasadniających taką zmianę, Sąd Apelacyjny podniósł w materialnoprawnej części uzasadnienia twierdzenia co do faktów nieznajdujące uzasadnienia w stanie faktycznym przyjętym przez Sąd Okręgowy, w całości przytoczonymi przez Sąd Apelacyjny, które to uchybienie miało istotny wpływ na wynik sprawy; 2) art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2021 r., poz. 423) w związku z art. 750 k.c. w związku z art. 734 § 1 oraz art. 627 k.c. przez niewłaściwe zastosowanie, ponieważ Sąd Apelacyjny dokonując subsumcji stanu faktycznego podniósł inne twierdzenia odnośnie faktów niż te, które wynikają ze stanu faktycznego opisanego na początku uzasadnienia zaskarżonego wyroku, co w konsekwencji sprawiło, że cechy przypisywane przez Sąd Apelacyjny spornej umowie nie były zgodne ze stanem faktycznym określonym przez Sąd Okręgowy i powtórzonym w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku;‎3) art. 750, art. 734 § 1 oraz art. 627 k.c. przez błędną wykładnię polegającą na błędnym scharakteryzowaniu przez Sąd Apelacyjny umowy o dzieło (art. 627 i nast. k.c.), przypisując (częściowo) temu rodzajowi umów cywilnych cechy, które są sprzeczne z istotą tej umowy, zaś wywody Sądu w odniesieniu do cech tego rodzaju umowy są wewnętrznie sprzeczne, co dotyczy błędnego przyjęcia, jakoby wymogiem wykonywania jakiejkolwiek umowy o dzieło było posiadanie ściśle określonych kwalifikacji lub wykształcenia, co miałoby odróżniać tę umowę od umowy o świadczenie usług (o której mowa w art. 750 k.c.), jak też błędnej interpretacji przepisów o umowie o dzieło w kontekście sformułowania o „czynnościach powtarzających się”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp