Postanowienie SN z dnia 23 marca 2021 r., sygn. II DO 15/21
Sąd Najwyższy w składzie:
Sędzia Sądu Najwyższego Konrad Wytrykowski
w sprawie K. L. – prokuratora Prokuratury Rejonowej w P.
po rozpoznaniu w Izbie Dyscyplinarnej na posiedzeniu w dniu 23 marca 2021 roku wniosku J. N. o wznowienie postępowania zakończonego prawomocną uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 26 marca 2019 roku, sygn. akt
I DO 20/19, w przedmiocie zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prokuratora K. L.
na podstawie art. 545 § 3 k.p.k. w zw. z art. 171 pkt 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze
postanowił:
odmówić przyjęcia wniosku o wznowienie postępowania.
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 18 lutego 2021 r. J. N. skierował do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego pismo sygnalizujące konieczność wznowienia z urzędu postępowania w sprawie o sygn. akt I DO 20/19. W swoim piśmie podkreślił konieczność wznowienia z urzędu, na podstawie art. 542 § 3 k.p.k. w zw. z art. 439 § 1 pkt 2 k.p.k., postępowania w przedmiocie zezwolenia na pociągnięcie prokuratora K. L. do odpowiedzialności karnej, zakończonego prawomocną uchwałą Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z dnia 26 marca 2019 r.
J. N. nadmienił, że już dwukrotnie sygnalizował Sądowi Najwyższemu konieczność wznowienia z urzędu postępowania w przedmiocie zezwolenia na pociągniecie do odpowiedzialności karnej prokuratora K. L. Wniósł o niezwłoczne udzielenie mu informacji co do procesowych losów sygnalizacji a przede wszystkim wskazanie terminu, w którym nastąpi wznowienie z urzędu postępowania immunitetowego. Jako podstawę prawną wznowienia wskazał art. 542 § 3 k.p.k. w zw. z art. 171 pkt 1 i art. 135 § 14 ustawy Prawo o prokuraturze a także art. 87 ustawy o Sądzie Najwyższym i uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2020 r. (BSA I-4110-1/20).
Wnioskodawca nie zgodził się z treścią postanowienia z dnia 11 grudnia 2020 r., wydanego w sprawie o sygn. akt II DO 92/20, pozostawiającego bez rozpoznania wcześniejszy jego wniosek o wznowienie. Uznał, że argumentacja użyta w uzasadnieniu postanowienia z dnia 11 grudnia 2020 roku jest rażąco wadliwa. W dalszej treści pisma J. N. zaprzeczył jakoby stanowiło ono wniosek o wznowienie postępowania a jedynie sygnalizację potrzeby wznowienia postępowania z urzędu, z powodu uchybień o których mowa w art. 439 § 1 k.p.k. Odnosząc się do argumentacji uzasadnienia postanowienia z dnia 11 grudnia 2020 roku, podkreślił, że Sąd Najwyższy ma prawny obowiązek zastosować się na gruncie niniejszej sprawy do punktów 1 i 4 uchwały składu połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2020 roku, i wobec jej konkluzji wznowić z urzędu postępowanie w sprawie o sygn. akt I DO 20/29. W jego ocenie rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 kwietnia 2020 roku i 28 stycznia 2020 roku były motywowane politycznie i nie prowadzą do wzruszenia czy unicestwienia zasad prawnych wynikających z uchwały połączonych Izb Sądu Najwyższego. W ocenie wnioskodawcy Sąd Najwyższy w wydanej w dniu 23 stycznia 2020 r uchwale nie stworzył nowych przepisów, lecz rozstrzygnął wątpliwości orzecznictwa co do wykładni istniejących przepisów w zakresie udziału w składzie sądu osoby powołanej na urząd sędziego przez Prezydenta RP, na wniosek KRS ukształtowanej ustawą z dnia 8 grudnia 2017 roku. Zdaniem wnioskodawcy wpisanie przedmiotowej uchwały do księgi zasad prawnych oznacza, że wszystkie składy Sądu Najwyższego nie mogą orzekać sprzecznie z nią, dopóki nie zmieni się stan prawny, zaś inne sądy mogą wspomagać się taką interpretacją dokonaną przez Sąd Najwyższy. Wyraził pogląd, że Trybunał Konstytucyjny nie ma kompetencji, aby kontrolować uchwały Sądu Najwyższego bądź inne orzeczenia sądowe, gdyż jest sądem prawa a nie faktów. W ocenie J. N. powoływanie się przez Sąd w treści uzasadnienia postanowienia z dnia 11 grudnia 2020 roku na uchwałę pełnego składu Izby Dyscyplinarnej SN z dnia 10 kwietnia 2019 roku, stanowi wyrywkowe traktowanie orzecznictwa Sądu Najwyższego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty