17.03.2021

Postanowienie SN z dnia 17 marca 2021 r., sygn. II PSK 67/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak

w sprawie z powództwa U. C.
‎przeciwko [...] J. spółce komandytowej w W.
‎o ustalenie istnienia stosunku pracy, wynagrodzenie, ekwiwalent za urlop, wydanie świadectwa pracy,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 17 marca 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w W.
‎z dnia 5 września 2019 r., sygn. akt XXI Pa (…)

1. odrzuca skargę kasacyjną w części dotyczącej wydania świadectwa pracy, a w pozostałym zakresie odmawia przyjęcia skargi do rozpoznania,

2. zasądza od powódki na rzecz pozwanej kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w W. wyrokiem z dnia 5 września 2019 r., w sprawie z powództwa U. C. przeciwko pozwanej [...] J. spółce komandytowej w W. o ustalenie istnienia stosunku pracy, wynagrodzenie, ekwiwalent za urlop, wydanie świadectwa pracy, oddalił apelację powódki od wyroku Sądu Rejonowego w W. z dnia 15 marca 2019 r., którym w zakresie roszczenia o wynagrodzenie stwierdzono swą niewłaściwość rzeczową i przekazano sprawę do rozpoznania Sądowi Rejonowemu Wydziałowi Cywilnemu w W., oddalono powództwo w pozostałym zakresie oraz zasądzono od powódki na rzecz pozwanej kwotę 247,50 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.

W wyrokach sądów meriti przyjęto, że stron w spornym okresie nie łączył stosunek pracy, lecz stosunki cywilnoprawne na podstawie zawieranych kolejno umów zlecenia i umowy o dzieło. Rozstrzygające znaczenie miała w sprawie wola stron zawartych umów, których współtwórcą była powódka. Ustalenia umowne dotyczące zapewnienia wyposażenia niezbędnego do wykonywania czynności, obowiązku prowadzenia ewidencji czasu poświęconego na wykonanie poszczególnych czynności, obowiązku osobistego wykonywania czynności, przeniesienia praw majątkowych do utworów powstałych w wyniku wykonania zlecenia lub dzieła, czy też udzielenia płatnych dni wolnych od wykonywania czynności, nie są elementami, które byłyby wyłącznie właściwe dla stosunku pracy i strony mogą te kwestie uregulować w ramach swobody umów. Sądy obu instancji uznały, że brak jest dowodów świadczących o tym, aby powódka wykonywała pracę podporządkowaną, a zebrany w sprawie materiał dowodowy w sposób jednoznaczny wskazuje, że wolą stron było zawarcie umów cywilnoprawnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp