16.03.2021

Postanowienie SN z dnia 16 marca 2021 r., sygn. I PSK 76/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romualda Spyt

w sprawie z powództwa M. B.
‎przeciwko E. Spółce Akcyjnej z siedzibą w K.
‎o odszkodowanie,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 16 marca 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy
‎i Ubezpieczeń Społecznych w P.
‎z dnia 13 grudnia 2019 r., sygn. akt VI Pa […],

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. oddala wniosek pełnomocnika powoda o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 20 marca 2019 r. Sąd Rejonowy w P. oddalił powództwo M. B. przeciwko E. Spółce Akcyjnej z siedzibą w K. o przywrócenie do pracy, ewentualnie o zasądzenie kwoty 12.000 zł tytułem odszkodowanie, rozstrzygając o kosztach postępowania.

Sąd Okręgowy w P., wyrokiem z dnia 13 grudnia 2019 r., zmienił zaskarżony przez powoda wyrok Sądu Rejonowego w ten sposób, że zasądził od pozwanej na rzecz powoda kwotę 16.500 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia oraz rozstrzygnął o kosztach postępowania odwoławczego.

Sąd Okręgowy uznał, że pozwana nie udowodniła, że powód dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowego obowiązku pracowniczego polegającego na stawieniu się do pracy w stanie nietrzeźwości. Sąd przyjął, że podpisany przez powoda protokół badania stanu trzeźwości przeprowadzonego przez wewnętrzną służbę ochrony (wykazujący u powoda w pierwszym badaniu 0,34 mg/dmalkoholu w wydychanym powietrzu, w drugim - 0,39 mg/dm) nie jest dowodem wiarygodnym, gdyż poddanie pracownika (za jego zgodą) badaniu testerem trzeźwości dostępnym u pracodawcy (jak to miało miejsce w rozpoznawanej sprawie) nie zwalnia obecnie pracodawcy od wezwania uprawnionego organu powołanego do ochrony porządku publicznego w celu formalnego przeprowadzenia takiego badania. Sąd wyraził pogląd, że jedynie badanie przeprowadzone przez funkcjonariusza Policji albo strażnika straży gminnej (miejskiej) ma pełen walor dowodowy. Podkreślił też, że z zeznań świadków nie wynikało, żeby czuli od powoda alkohol, żeby powód mówił niewyraźnie, zataczał się, miał przekrwione oczy czy też w inny sposób zdradzał, iż jest pod wpływem alkoholu. Wręcz przeciwnie, świadkowie zeznali, że powód wyglądał i zachowywał się zwyczajnie a do kontroli został wybrany przypadkowo, osoba go kontrolującą nie miała żadnych powodów do stwierdzenia, że znajduje się pod wpływem alkoholu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp