16.03.2021

Postanowienie SN z dnia 16 marca 2021 r., sygn. II PSK 45/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa P. D.
‎przeciwko V. Spółce Akcyjnej w G.
‎o ustalenie istnienia stosunku pracy,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 16 marca 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w W.
‎z dnia 7 sierpnia 2019 r., sygn. akt XXI Pa (…),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od pozwanego na rzecz powoda kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

W wyroku z dnia 7 sierpnia 2019 r., sygn. akt XXI Pa (…) Sąd Okręgowy w W. oddalił apelację pozwanego V. S.A. z siedzibą w G. od wyroku Sądu Rejonowego w W. z dnia 17 kwietnia 2019 r., VIII P (…), w którym zostało uwzględnione powództwo P. D. o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Powyższy wyrok Sądu Okręgowego pełnomocnik pozwanego zaskarżył skargą kasacyjną, zarzucając między innymi naruszenie „A) przepisów prawa procesowego w postaci: 1) art. 189 KPC w związku z art. 328 § 2 KPC poprzez ich nie zastosowanie i pominięcie przez Sąd II Instancji w treści uzasadnienia jakiejkolwiek argumentacji dotyczącej interesu prawnego Powoda w ustaleniu stosunku pracy, co skutkuje w istocie uniemożliwieniem Pozwanemu prawidłowego ustosunkowania się do treści Wyroku, a tym samym przeprowadzenia prawidłowej kontroli zaskarżonego Wyroku pod kątem możliwości wniesienia nadzwyczajnego środka zaskarżenia w postaci skargi kasacyjnej; 2) art. 189 k.p.c. poprzez jego niewłaściwe zastosowanie skutkujące uznaniem, iż Powód legitymował się interesem prawnym w uzyskaniu orzeczenia ustalającego istnienie stosunku pracy w sytuacji, gdy: i. uzyskanie przez Powoda statusu pracownika nie tylko obiektywnie nie polepszyło jego sytuacji, ale wręcz ją pogorszyło, ii. ustalenie istnienia stosunku pracy między Powodem a Pozwanym nie rozwiązuje sporu istniejącego między stronami, gdyż wystąpienie przez Powoda z roszczeniem o ewentualną zapłatę będzie stanowiło próbę zakończenia sporu istniejącego między Stronami, ergo Powód legitymuje się roszczeniem dalej idącym niż roszczenie o ustalenie, co w konsekwencji oznacza, iż Powód nie miał interesu prawnego do wystąpienia z roszczeniem o ustalenie, - a tym samym wystąpienie z powództwem o ustalenie nie było dopuszczalne. B) przepisów prawa materialnego w postaci: art. 22 §1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy w zw. z art. 65 § 2 Ustawy z dnia 24 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny i art. 300 KP poprzez jego niewłaściwe zastosowanie skutkujące przyjęciem, iż to wyłącznie domniemana rzeczywista wola stron, wyprowadzona zresztą wyłącznie ex post, decyduje o charakterze zawartej umowy jako umowy o pracę, a nie treść umowy, które to naruszenie jest szczególnie widoczne w sytuacji, gdy z treści umowy wynika jednoznacznie, iż strony nie dążyły do zawarcia umowy o pracę oraz zawarcie i wykonywanie takiej umowy nie było ich wolą, lecz zamiarem były zamiarem były wykonanie umowy cywilnoprawnej”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp