09.03.2021

Postanowienie SN z dnia 9 marca 2021 r., sygn. III USK 55/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Halina Kiryło

w sprawie z odwołania M. M.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w W.
‎z udziałem K. Sp. z o.o. w S.
‎o wysokość podstawy wymiaru składek,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 9 marca 2021 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 7 maja 2019 r., sygn. akt III AUa (…),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

2. zasądza od odwołującej się na rzecz organu rentowego kwotę 1.200 (tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny w (…) wyrokiem z dnia 7 maja 2019 r. oddalił apelację M. M. od wyroku Sądu Okręgowego w Ś. z dnia 14 listopada 2018 r., którym Sąd ten zmienił zaskarżoną decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w W. z dnia 27 listopada 2017 r. w ten sposób, że ustalił, iż podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne M. M., podlegającej ubezpieczeniom jako pracownik u płatnika składek K. Sp. z o.o. w S., winna być obliczona od wynagrodzenia w kwocie 3.500 zł oraz oddalił odwołanie w pozostałym zakresie.

W wywiedzionej od powyższego wyroku skardze kasacyjnej odwołująca się podniosła zarzuty: (-) naruszenia art. 41 ust. 12 i 13 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2020 r., poz. 266, zwana dalej ustawą o systemie ubezpieczeń) w związku z art. 58 § 1 k.c., przez nieuzasadnione przyjęcie wysokości wynagrodzenia powódki w kwocie 3.500 zł z jednoczesnym zaniechaniem ustaleń w zakresie braku przesłanek nieważności łączącej powódkę z pracodawcą umowy o pracę w części przekraczającej kwotę 3.500 zł; (-) naruszenia w/w przepisów w zakresie ustalenia braku podstaw do przyjęcia zasadności pięciokrotnego wzrostu wysokości wypłacanego wynagrodzenia z jednoczesnym zaniechaniem rozważeń w części dotyczącej braku podstaw do przyjęcia zasadności zaistniałego wzrostu, co zostało uwarunkowane zaistniałą sytuacją kadrową oraz zmianami organizacji pracy zarządu Spółki K. Sp. z o.o. w S.; (-) naruszenia w/w przepisów w zakresie zaistniałego stanu zdrowia powódki, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia psychicznego w okresie po zaistniałym w dniu 8 września 2017 r. poronieniu, które to okoliczności spowodowały długotrwały okres przebywania na zwolnieniu chorobowym i które legły u podstaw podjętych przez ZUS weryfikacji zasadności wypłaty świadczeń chorobowych i macierzyńskich.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp