24.02.2021

Postanowienie SN z dnia 24 lutego 2021 r., sygn. I NSNC 132/20

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Mirosław Sadowski (przewodniczący)
‎SSN Jacek Widło (sprawozdawca)
‎Bożena Cecylia Makuch (ławnik Sądu Najwyższego)

w sprawie z wniosku W. P.

przy udziale S. M., Z. M. oraz J. C.

o stwierdzenie nabycia spadku po S. M.

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 24 lutego 2021 r.,

skargi nadzwyczajnej Rzecznika Praw Obywatelskich od postanowienia Sądu Rejonowego w W. z dnia 10 listopada 1999 r., sygn. akt III Ns (…),

1.uchyla zaskarżone postanowienie w całości i umarza postępowanie w sprawie;

2.znosi wzajemnie koszty postępowania skargowego przed Sądem Najwyższym.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z 2 października 1998 r., III Ns (...), Sąd Rejonowy w W. stwierdził, że spadek po S. M., zmarłej 25 września 1994 r. w W., ostatnio stale zamieszkałej w W. przy ul. A., na podstawie ustawy nabyli mąż S. M. oraz dzieci: J. C., W. P. i Z. M. po ¼ części każde z nich.

Wnioskiem z 17 września 1999 r. (data wpływu do Sądu) wnioskodawczyni W. P. wniosła o stwierdzenie nabycia spadku po S. M. na podstawie ustawy. W uzasadnieniu wskazała, że spadkodawczyni pozostawiła testament.

Postanowieniem z 10 listopada 1999 r., III Ns (...), Sąd Rejonowy w W. stwierdził, że spadek po S. M., zmarłej dnia 25 września 1994 r. w W., ostatnio stale zamieszkałej w W. przy ul. A., na podstawie testamentu z dnia 29 listopada 1993 r. nabyła W. P. z domu M. w całości.

W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia Sąd Rejonowy wskazał, że testament został otwarty i ogłoszony na rozprawie 10 listopada 1999 r. Udział w nieruchomości zapisany w testamencie wyczerpuje cały spadek. W ocenie Sądu z akt sprawy wynikało, że ani wnioskodawczyni, ani żaden z uczestników, którzy byli uprawnieni do nabycia spadku po spadkodawczyni na podstawie ustawy, nie kwestionowali ważności testamentu. Choć z treści testamentu wynikało, że spadkodawczyni zapisała wnioskodawczyni udział w nieruchomości, to jednak wobec oświadczenia wnioskodawczyni – niekwestionowanego przez uczestników – że powyższy udział w nieruchomości wyczerpuje całość spadku, należało zgodnie z treścią art. 948 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. 2020, poz. 1740 ze zm.; dalej: k.c.), treść testamentu tłumaczyć w ten sposób, że wolą spadkodawczyni było powołanie do całości spadku córki W. P..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp