10.02.2021

Postanowienie SN z dnia 10 lutego 2021 r., sygn. V CSKP 23/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jacek Grela (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Marcin Krajewski
‎SSN Marcin Łochowski

w sprawie z wniosku K. S.
‎przy uczestnictwie K. R., L. M., B. S., E. S., S. L., J. L., T. L., J. D., M. M. i A. M.
‎o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
‎w dniu 10 lutego 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej wnioskodawczyni od postanowienia Sądu Okręgowego w L.
‎z dnia 26 lipca 2018 r., sygn. akt II Ca (…),

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od wnioskodawcy na rzecz uczestnika K. R. kwotę 900 (dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w G. postanowieniem z 4 października 2017 r. stwierdził, że poprzednik prawny wnioskodawczyni K. S. - uczestniczka postępowania B. S., nabyła z dniem 24 stycznia 2003 r. przez zasiedzenie własność zabudowanej nieruchomości położonej w G. przy ul. I., na działce nr (…), o powierzchni 0,1012 ha, niemającej urządzonej księgi wieczystej, dla której Sąd Rejonowy w G. prowadzi zbiór dokumentów ZD nr (…) (pkt I) oraz oddalił dalej idący wniosek (pkt II).

Postanowieniem z 26 lipca 2018 r. Sąd Okręgowy w L. zmienił postanowienie Sądu Rejonowego w ten sposób, że oddalił wniosek.

Sąd drugiej instancji ustalił, że prawo własności przedmiotowej nieruchomości, o pierwotnym adresie - ul. O., zostało nabyte w 1949 r. przez J. R.. W dniu 16 marca 1955 r. zawarł on z T. L. ustną umowę sprzedaży tej nieruchomości, po czym T. L. wraz z mężem i dziećmi zamieszkała w niej. Od tego czasu nieruchomość nieprzerwanie jest w posiadaniu rodziny T. L. (później T. L.). Obecnie mieszka tam wnioskodawczyni z córką, bratem i rodzicami. Wnioskodawczyni jest córką B. S. i wnuczką T. L..

J. R. zmarł w 1963 r., a spadek po nim nabyły dzieci: C. R. i I. R. (później R., a następnie K.). W październiku 1963 r. C. R. wniósł o ujawnienie spadkobierców w zbiorze dokumentów przedmiotowej nieruchomości, co nastąpiło postanowieniem z 18 marca 1964 r. W 1965 r. I. R. wytoczyła powództwo przeciwko T. L. o wydanie nieruchomości. Wyrokiem z 25 maja 1966 r., w sprawie o sygn. akt C (…), Sąd Powiatowy w G. nakazał pozwanej T. L. aby wraz z domownikami opróżniła i opuściła sporną nieruchomość oraz wydała ją powódce, w tamtej sprawie, do 31 sierpnia 1966 r., za równoczesnym zwrotem jej kwoty 13.500 zł. W dniu 6 września 1966 r. I. R. złożyła w Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w G. wniosek o przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego na podstawie załączonego do wniosku tytułu wykonawczego w postaci wyroku Sądu Powiatowego w G. z 25 maja 1966 r. W okresie od 29 października 1966 r. do 26 stycznia 1973 r. Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w G. trzykrotnie informowało I. R., że wyrok eksmisyjny przeciwko T. L. nie może zostać skutecznie wykonany z powodu braku wolnych lokali mieszkalnych. Dodano, że wyrok zostanie wykonany, gdy Rada uzyska lokale zastępcze.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp