04.02.2021

Postanowienie SN z dnia 4 lutego 2021 r., sygn. II PSKP 6/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romualda Spyt (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Bohdan Bieniek
‎SSN Halina Kiryło

w sprawie z powództwa E. C.
‎przeciwko Izbie Administracji Skarbowej w […].
‎o ustalenie i przywrócenie do pracy,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 4 lutego 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od postanowienia Sądu Okręgowego w W.
‎z dnia 22 listopada 2018 r., sygn. akt XXI Pz (…),

uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Sądu Rejonowego w W. i sprawę przekazuje do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w W. oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

E. C. w pozwie skierowanym przeciwko Izbie Administracji Skarbowej w […]. domagała się ustalenia istnienia stosunku służby od 1 czerwca 2017 r. i przywrócenia do służby w charakterze funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej od 1 czerwca 2017 r. na poprzednich warunkach.

Sąd Rejonowy postanowieniem z 1 sierpnia 2018 r. stwierdził niedopuszczalność drogi sądowej i przekazał sprawę do rozpoznania Dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej w […].

Sąd Okręgowy w W., postanowieniem z dnia 22 listopada 2018 r., oddalił zażalenie Izby Administracji Skarbowej w […]. na powyższe postanowienie.

W sprawie ustalono, że powódka, na podstawie art. 165 ust. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r., poz. 1948 ze zm.; dalej jako „ustawa wprowadzająca ustawę o KAS”), otrzymała w dniu 15 maja 2017 r. pisemną propozycję określającą nowe warunki zatrudnienia, tj. zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Powódka powyższe warunki zaakceptowała.

Sąd Okręgowy podkreślił, że przekazanie sprawy przez sąd innemu organowi (podobnie jak odrzucenie pozwu z powodu niedopuszczalności drogi sądowej) nie jest możliwe, jeżeli uprzednio organ ten uznał się w tej sprawie za niewłaściwy (art. 199k.p.c. oraz art. 464 § 1 zdanie drugie k.p.c.). W takim przypadku sąd powszechny ma obowiązek rozpoznania sprawy także wówczas, gdy stwierdzenie organu było wadliwe. W ocenie Sądu odwoławczego, „stwierdzenie niewłaściwości” przez organ powinno przyjąć formę rozstrzygnięcia procesowego tychże podmiotów - czy to decyzji (art. 107 k.p.a.), czy postanowienia (art. 123 k.p.a., art. 58 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi; jednolity tekst: Dz.U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.; dalej „p.p.s.a.”) bądź wyroku (art. 132 p.p.s.a.). Powyższe akty określają również, w jakich konkretnie przypadkach dochodzi do związania rozstrzygnięciem organu bądź sądu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp