21.01.2021

Postanowienie SN z dnia 21 stycznia 2021 r., sygn. III PSK 11/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Leszek Bielecki

w sprawie z powództwa "A." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P.
‎przeciwko I. K.
‎o odszkodowanie,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 21 stycznia 2021 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S.
‎z dnia 21 czerwca 2019 r., sygn. akt VI Pa (…),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

2. zasądza od skarżącej Spółki "A." na rzecz pozwanej kwotę 2.700,00 (dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w S. VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 21 czerwca 2019 r., sygn. akt VI Pa (…) po rozpoznaniu apelacji pozwanej I.K., zmienił wyrok Sądu Rejonowego w S. z dnia 6 grudnia 2018 r., sygn. akt IV P (…) i oddalił powództwo „A”. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P. o odszkodowanie.

W skardze kasacyjnej powodowa spółka zarzuciła naruszenie prawa materialnego: (-) art. 114 k.p. przez niewłaściwą wykładnię, a w konsekwencji niewłaściwe zastosowanie polegające na przyjęciu, że przesłanką materialnej odpowiedzialności pracownika jest nie tylko jego działanie polegające na niewykonaniu lub nienależytym wykonaniu obowiązków pracowniczych, ale także późniejsze zachowanie w stosunku do byłego już pracodawcy, nie związane z wykonywaniem obowiązków pracowniczych, podczas gdy prawidłowa wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że działania pracownika niezwiązane z wykonywaniem obowiązków pracowniczych nie mają znaczenia dla oceny odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy; (-) art. 117 § 1 k.p. przez niewłaściwą wykładnię, a w konsekwencji niewłaściwe zastosowanie polegające na przyjęciu, że wiedza pracodawcy o nienależytym wykonywaniu przez pracownika obowiązków pracowniczych zwalnia pracownika od odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną pracodawcy, podczas gdy prawidłowa wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że zachowania pracodawcy muszą mieć realny wpływ na powstanie szkody, uzasadniający twierdzenie, że gdyby nie uchybienia ze strony pracodawcy to do powstania szkody by nie doszło.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp