11.12.2020

Postanowienie SN z dnia 11 grudnia 2020 r., sygn. I CSK 184/20

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Roman Trzaskowski

w sprawie z powództwa Stowarzyszenia Autorów […]. w W.
‎przeciwko K. z o.o. w W.
‎o zobowiązanie do udzielenia informacji i zapłatę,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 11 grudnia 2020 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej strony pozwanej
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 5 listopada 2019 r., sygn. akt I ACa (…),

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania, pozostawiając rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego do orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 5 listopada 2019 r. Sąd Apelacyjny w (...) oddalił apelację pozwanej od wyroku częściowego Sądu Okręgowego w W. z dnia 24 lipca 2018 r., uwzględniającego roszczenie informacyjne powoda.

W skardze kasacyjnej, w uzasadnieniu wniosku o jej przyjęcie do rozpoznania, pozwana wskazała przyczyny kasacyjne określone w art. 398 § 1 pkt 1 i 2 k.p.c. Jej zdaniem, w sprawie występuje istotne zagadnienie prawne dotyczące zakresu przedmiotowego Aktu paryskiego Konwencji Berneńskiej o ochronie dzieł literackich i artystycznych zawartej w Bernie 9 września 1886 r. (Dz.U. 1990, Nr 82, poz. 474, dalej - „Konwencja Berneńska”), uregulowanego w jej art. 1, i wyrażające się w pytaniu, czy z treści tego przepisu wynika, iż Konwencja Berneńska znajduje zastosowanie tylko do praw autorów do dzieł (czyli autorskich praw majątkowych), czy też znajduje ona zastosowanie także do roszczeń przyznanych twórcy ustawą, takich jak oderwane od autorskiego prawa majątkowego prawo do dodatkowego wynagrodzenia (tantiemowego) przewidzianego w art. 70 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r., Nr 5, poz. 31, a obecnie z 2019 r., poz. 1231 ze zm.; dalej - „u.p.a.p.p.”) w tym w art. 70 ust. 2 pkt 4 u.p.a.p.p. Istotne znaczenie tego zagadnienia w sprawie ma polegać na tym, że wąska wykładnia art. 1 Konwencji Berneńskiej wyłączy roszczenia o dodatkowe wynagrodzenia przewidziane art. 70 ust. 2 u.p.a.p.p., a tym samym roszczenia o udzielenie informacji w zakresie niezbędnym dla określenia wysokości tego wynagrodzenia z zakresu działania zasady asymilacji przewidzianej w art. 5 ust. 1 tej Konwencji na rzecz zagranicznych współtwórców utworów audiowizualnych, co przesądzi o braku legitymacji powoda w zakresie roszczenia informacyjnego odnośnie do filmów zagranicznych. Nie znajdzie również zastosowania w sprawie domniemanie legitymacji przewidziane w art. 105 ust. 1 u.p.a.p.p.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp