10.12.2020

Postanowienie SN z dnia 10 grudnia 2020 r., sygn. I UK 476/19

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera

w sprawie z odwołania R. M.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w Ł.
‎o prawo do emerytury,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 10 grudnia 2020 r.,
‎skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 9 sierpnia 2019 r., sygn. akt III AUa (…),

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny w (…), wyrokiem z 9 sierpnia 2019 r., oddalił apelację ubezpieczonego R. M. od wyroku Sądu Okręgowego w Ł. z 23 października 2018 r., którym oddalono odwołanie R. M. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziału w Ł. z 15 maja 2018 r., odmawiającej mu prawa do emerytury z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych.

Sąd Okręgowy ustalił, że R. M. urodził się 8 sierpnia 1948 r., zatem 16 lat ukończył 8 sierpnia 1964 r. W dniu 9 maja 2018 r. złożył w ZUS wniosek o emeryturę. Wnioskodawca udokumentował 9 lat, 8 miesięcy i 26 dni okresów składkowych i nieskładkowych, zaś wyliczony przez organ rentowy staż ubezpieczeniowy nie był kwestionowany przez wnioskodawcę. Wnioskodawca podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników w latach 1978 – 2015. Ma ustalone prawo do emerytury rolniczej od 1 kwietnia 2015 r.

Ubezpieczony wnosił dodatkowo o zaliczenie do stażu ubezpieczeniowego pracy w gospodarstwie rolnym w latach 1963 – 1973, przy czym z uwagi na obowiązujące przepisy, możliwe było rozważenie zaliczenia wyłącznie okresu po ukończeniu przez niego 16. roku życia, a więc od 1964 do 1968 r., ponieważ od tego roku wnioskodawca podjął zatrudnienie, a okres ten został już uwzględniony przez organ rentowy jako okres składkowy. Zatem hipotetycznie zaliczeniu mogły podlegać tylko 4 lata (o co ostatecznie wnioskodawca wnosił) okresu pracy w gospodarstwie rolnym, co nadal powodowało, że wnioskodawca nie spełniał przesłanek do nabycia prawa do emerytury z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, czyli 25 lub 20 lat wymaganych od osób urodzonych przed 1949 r. Z tego względu Sąd pominął dowód z przesłuchania wnioskodawcy na okoliczność wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym oraz oddalił wnioski dowodowe w postaci zeznań świadków na tę okoliczność, bowiem ustalenie tego faktu było zbędne dla rozstrzygnięcia. Z tych samych względów Sąd oddalił wnioski dowodowe zmierzające do ustalenia wysokości wynagrodzenia wnioskodawcy za pracę w jednym z zakładów pracy, bowiem przedmiotem sporu było samo prawo do emerytury, a nie jej wysokość.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp