03.12.2020

Postanowienie SN z dnia 3 grudnia 2020 r., sygn. II PK 1/20

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak

w sprawie z powództwa H. S.
‎przeciwko Urzędowi Gminy R.
‎o ustalenie istnienia stosunku pracy, dopuszczenie do pracy i zapłatę,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 3 grudnia 2020 r.,
‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w T.
‎z dnia 26 lipca 2019 r., sygn. akt IV Pa (…),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od pozwanego na rzecz powoda kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w T. wyrokiem z dnia 26 lipca 2019 r., w sprawie z powództwa H. S. przeciwko Urzędowi Gminy R. o ustalenie istnienia stosunku pracy, dopuszczenie do pracy i zapłatę, na skutek apelacji pozwanego od wyroku Sądu Rejonowego w G. z dnia 10 kwietnia 2019 r. którym ustalono, że powoda łączy z pozwanym stosunek pracy na podstawie umowy o pracę zawartej w dniu 15 lutego 1991 r. na czas nieokreślony (pkt 1), nakazano pozwanemu przywrócenie powoda do pracy na poprzednich warunkach pracy i płacy (pkt 2), zasądzono od pozwanego na rzecz powoda wskazane w wyroku kwoty tytułem wynagrodzenia za miesiące od grudnia 2018 r. do marca 2019 r. (pkt 3), oddalono powództwo w pozostałym zakresie (pkt 4), zmienił zaskarżony wyrok w punkcie 2 w ten sposób, że zobowiązał pozwanego do dopuszczenia powoda do pracy na stanowisku równorzędnym pod względem wynagrodzenia z poprzednio zajmowanym (pkt I) i oddalił apelację w pozostałej części (pkt II), a także orzekł o kosztach postępowania za instancję odwoławczą (pkt III).

Zgodnie z ustaleniami faktycznymi poczynionymi w sprawie powód H. S. od 2002 r. zwracał się o udzielenie przez pozwanego Urząd Gminy R. urlopu bezpłatnego na kolejne okresy, w których zajmował stanowisko wójta gminy, a w listopadzie 2018 r. w związku z upływem ostatniej kadencji zgłosił wolę powrotu do pracy na stanowisko równorzędne do wcześniej zajmowanego. W wyrokach sądów meriti przyjęto, że z uwagi na treść art. 74 k.p. oświadczenie powoda o zamiarze powrotu do pracy wywołało skutek prawny w postaci obowiązku pracodawcy dopuszczenia powoda do pracy. Odnosząc się do kwestii dopuszczenia do pracy pracownika, który na czas sprawowania funkcji z wyboru u tego samego pracodawcy przebywał na urlopie bezpłatnym sądy powszechne odwołały się do orzecznictwa poruszającego tę kwestię. Przy czym Sąd Okręgowy za zasadną uznał w związku z powyższym zmianę wyroku Sądu Rejonowego w punkcie 2 przez zobowiązanie pozwanego do dopuszczenia powoda do pracy na stanowisku równorzędnym pod względem wynagrodzenia z poprzednio zajmowanym, w miejsce przywrócenia powoda do pracy na poprzednich warunkach pracy i płacy. Podstawę prawną zasądzenia powodowi wynagrodzenia stanowił natomiast art. 81 k.p.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp