30.11.2020

Postanowienie SN z dnia 30 listopada 2020 r., sygn. IV KK 485/20

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Małgorzata Gierszon

na posiedzeniu w trybie art. 535 § 3 kpk
‎po rozpoznaniu w Izbie Karnej w dniu 30 listopada 2020 r.,
‎sprawy T. B.
‎skazanego z art. 197 § 1 k.k.
‎z powodu kasacji wniesionej przez obrońcę skazanego
‎od wyroku Sąd Okręgowy w G. Ośrodek Zamiejscowy w R.
‎z dnia 2 czerwca 2020 r., sygn. akt V Ka (…),
‎utrzymującego w mocy wyrok Sądu Rejonowego w W.
‎z dnia 5 grudnia 2019 r., sygn. akt II K (…)

                                                    p o s t a n o w i ł

1) oddalić kasację jako oczywiście bezzasadną;

2) obciążyć skazanego T.B. kosztami sądowymi postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

T. B. został oskarżony o to, że w dniu 3 lipca 2017 r. w S. wykorzystując stan upojenia alkoholem oraz przemocą poprzez przyciskanie głowy do łóżka i przytrzymanie rękami do pościeli poprzez odbycie dopochwowego stosunku seksualnego doprowadził do obcowania płciowego małoletnią E. C. , to jest o czyn z art. 197 § 1 k.k. Wyrokiem z dnia 5 grudnia 2019 r. Sąd Rejonowy w W. , w sprawie II K (…), uznał T. B. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu wyczerpującego znamiona przestępstwa z art. 197 § 1 k.k. i za to na mocy tego przepisu wymierzył mu karę 4 lat pozbawienia wolności.

Na podstawie art. 41a § 2 i 4 k.k. Sąd orzekł również zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej na odległość nie mniejszą niż 100 m oraz zakaz kontaktowania się w jakikolwiek sposób, w tym poprzez wysyłanie wiadomości z pokrzywdzoną przez okres 10 lat. Na podstawie art. 46 § 2 k.k. Sąd orzekł wobec oskarżonego tytułem środka kompensacyjnego nawiązkę na rzecz pokrzywdzonej w kwocie 10 000 zł. Sąd orzekł również o kosztach postępowania.

Wyrok Sądu I instancji został zaskarżony apelacjami przez samego oskarżonego oraz jego obrońców. Adw. P. N. , z substytucji adw. T. K. , zaskarżyła wyrok w całości na korzyść oskarżonego i sformułowała zarzuty:

1.obrazy przepisów postępowania, tj. art. 170 § 1 pkt 1 k.p.k. w zw. z art. 199a k.k. poprzez oddalenie wniosku dowodowego o przeprowadzenie dowodu z badania poligraficznego, bowiem dowodów ten jest nieprzydatny do stwierdzenia winy oskarżonego oraz stwierdzenia prawdomówności oskarżonego, podczas gdy wniosek oskarżonego dotyczył przebiegu zdarzenia, zaś w przypadku nieprzytomności pokrzywdzonej i braku innych świadków sprawdzenie reakcji organizmu na istotne informacje dotyczące zachowań pokrzywdzonej wskazujących na zgodę do odbycia stosunku seksualnego jest przydatne do stwierdzenia danej okoliczności, przy czym obraza ta miała wpływ na treść wyroku (…),

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp