Postanowienie SN z dnia 26 listopada 2020 r., sygn. I UK 390/19
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Maciej Pacuda
w sprawie z odwołania J. B.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w Ł.
o emeryturę,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 26 listopada 2020 r.,
skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
z dnia 29 marca 2019 r., sygn. akt III AUa (…),
odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.
UZASADNIENIE
Sąd Apelacyjny – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (…) wyrokiem z dnia 29 marca 2019 r. oddalił apelację wniesioną przez odwołującego się J. B. od wyroku Sądu Okręgowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w W. z dnia 30 stycznia 2018 r., oddalającego odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziału w Ł. z dnia 27 września 2017 r., którą odmówiono przyznania odwołującemu się prawa do emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach.
Odwołujący się J. B. wniósł do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 29 marca 2019 r., zaskarżając ten wyrok w całości i zarzucając mu naruszenie prawa materialnego, to jest art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w związku z § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze oraz działem VII poz. 15 i 25 załącznika nr 1 do tego rozporządzenia.
We wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania skarżący, powołał się na występowanie w sprawie istotnego zagadnienia prawnego, potrzebę wykładni § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze oraz na oczywistą zasadność tego środka zaskarżenia.
Zdaniem skarżącego, występujące w sprawie istotne zagadnienie prawne dotyczy zakresu i przesłanek stosowania działu VIII poz. 15 oraz działu XIV poz. 25 wykazu A stanowiącego załącznik do powołanego rozporządzenia i wymaga odpowiedzi na dwa pytania: a) czy sformułowanie „Przetwórstwo i utylizacja odpadów z tworzyw sztucznych, włókienniczych, skórzanych i makulatury” dotyczy wszystkich prac obejmujących przetwórstwo i utylizację tych odpadów, czy jedynie prac wymienionych na stanowiskach wskazanych w zarządzeniu resortowym nr 7 Ministra Przemysłu Chemicznego i Lekkiego z dnia 7 lipca 1987 r. w sprawie prac wykonywanych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w zakładach resortu przemysłu chemicznego i lekkiego? b) czy sformułowanie „Bieżąca konserwacja agregatów i urządzeń oraz prace budowlano-montażowe i budowlano-remontowe na oddziałach będących w ruchu, w których jako podstawowe wykonywane są prace wymienione w wykazie” obejmuje także wszelkie naprawy elektryczne na tym oddziale?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty