Postanowienie SN z dnia 26 listopada 2020 r., sygn. II UK 334/19
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Maciej Pacuda
w sprawie z wniosku E. P.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w W.
o przeniesienie odpowiedzialności za składki na członka zarządu spółki,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 26 listopada 2020 r.,
skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
z dnia 5 kwietnia 2019 r., sygn. akt III AUa (…),
1) odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2) oddala wniosek organu rentowego o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Sąd Apelacyjny – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (…) wyrokiem z dnia 5 kwietnia 2019 r. oddalił apelację wniesioną przez odwołującego się E. P. od wyroku Sądu Okręgowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w W. z dnia 9 marca 2017 r., oddalającego odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziału w W. z dnia 9 listopada 2015 r., którą przeniesiono na odwołującego się odpowiedzialność za zobowiązania z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych płatnika składek M. Sp. z o.o. w likwidacji w W., solidarnie z T. K. i spółką.
Odwołujący się E. P. wniósł do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 5 kwietnia 2019 r., zaskarżając ten wyrok w całości i zarzucając mu naruszenie prawa materialnego, to jest art. 116 § 1 lit. b Ordynacji podatkowej.
We wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania skarżący, przytaczając art. 398 § 2 k.p.c. w związku z art. 398 § 1 pkt 1, 2 i 4 k.p.c., powołał się na potrzebę wykładni art. 116 § 1 lit. b Ordynacji podatkowej, występowanie w sprawie istotnego zagadnienia prawnego oraz na oczywistą zasadność tego środka zaskarżenia. Zdaniem skarżącego, chodzi bowiem o wyjaśnienie, czy przedsiębiorca znajdujący się w sytuacji skarżącego może pozostawać w dobrej wierze (po jego stronie zachodziłby wówczas brak winy w niezłożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie wskazanym przez Sąd Apelacyjny) w sytuacji, gdy kierowana przez niego spółka pozyskała jednak środki pochodzące z kredytu i doprowadziła do znacznego zmniejszenia zobowiązań krótko- i długoterminowych, przy czym kondycja finansowa skarżącego, a więc i jego płynność finansowa oraz wypłacalność zostały zweryfikowane przez osobę kwalifikowaną – osobę szczególnego zaufania publicznego – to jest przez bank komercyjny, którego działalność jest uregulowana m.in. ustawą Prawo bankowe (oraz kompleksowo ustawą o rachunkowości) i który prowadzi działalność koncesjonowaną pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego i Generalnego Inspektora Finansowego. Taki podmiot jest bowiem zobowiązany do zachowania znacznie wyższej staranności w ocenie ryzyka i wypłacalności przy udzielaniu kredytów dla przedsiębiorców niż skarżący.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty